4η αγωνιστική

*Αήττητη η Μαρσέιγ στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ναντ, επικρατώντας στα 5/6.

*Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 3-3 με τη Μονακό, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Μοχαμέντ (πεν. 5′) και Καστελετό (15′) και παρότι δέχθηκε τη μείωση στο 27ο λεπτό, στην πορεία βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Μοχαμέντ (48′). Παρόλα αυτά, δέχθηκε την ισοφάριση στα επόμενα λεπτά (58′, 85′).

Χωρίς νίκη παραμένει η Ναντ μετά από τις τρεις πρώτες στροφές στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πιέρ Αριστουά υποδέχθηκε τη Μονακό, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3.

Ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς την αναμέτρηση και πολύ γρήγορα κατάφερε να πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων, με ένα πέναλτι αρχικά και εν συνεχεία με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ. Κατέβασε ταχύτητα στην πορεία και έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν λίγο πριν το μισάωρο. Αντίστοιχη η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ίδια να ξεκινάει με γκολ από τα αποδυτήρια και να παίρνει ξανά προβάδισμα δυο τερμάτων. Παρόλα αυτά, δεν ήταν ικανή να σταθεί εμπόδιο στην επιθετικότητα των Μονεγάσκων, δεχόμενη στην πορεία την ισοφάριση.

Πρώτος φετινός βαθμός της, έχοντας προηγηθεί οι δυο ήττες από Τουλούζ (1-2 εντός) και Λιλ (2-0 εκτός). Παραμένει σε πολύ δύσκολη θέση ο κόουτς Αριστουά, που δήλωσε σχετικά με αυτό “Το τελευταίο μου παιχνίδι στον πάγκο και κόντρα στη Μαρσέιγ; Εάν το κερδίσω δεν θα είναι τελευταίο. Μόνος μας στόχος είναι η νίκη”.

Μετά το δανεισμό του αμυντικού Εράι Κομέρτ από τη Βαλένθια, την Τετάρτη ανακοίνωσε και την απόκτηση του Ζαν-Κέβιν Ντουβέρν, ο οποίος είχε μείνει ελεύθερος από τη Μπρεστ. Την ίδια ώρα, παραχώρησε στην Ανεσί τον νεαρό Ζούνιορ Ντίας, ενώ ελεύθεροι αποχώρησαν οι Γκορ Μανβελιάν (μέσος σε Νοά) και Μπριζ Εντιλού (επιθετικός σε Σουίφτ Εσπεράνς).

Ναντ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Μπρεστ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο τέταρτο λεπτό με τον Εμπεμπά και στο 65′ ο Σαρ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αήττητη παραμένει από την πλευρά της η Μαρσέιγ, μετρώντας δυο νίκες και μια ισοπαλία μέχρι τώρα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μαρθελίνο υποδέχθηκε τη Μπρεστ, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Για ακόμη μια φορά προβλημάτισε αρκετά με την εμφάνιση της. Αν και απέβαλε το άγχος με ένα γρήγορο γκολ, στην πορεία αντί να “καθαρίσει” με την υπόθεση νίκη, δεν έδειξε ικανή να απειλήσει. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι, είχαν πέντε κλασικές ευκαιρίες μέχρι την ανάπαυλα και ακόμη δυο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η μια εκ των οποίων κατέληξε στο δοκάρι του Λοπές. Ευτυχώς για την Μαρσέιγ απέφυγε τα χειρότερα και κόντρα στη ροή βρήκε και πάλι δίχτυα, έχοντας τον έλεγχο στην πορεία.

Κάπως έτσι, έβγαλε αντίδραση για τον αποκλεισμό από το Τσάμπιονς Λιγκ και εν συνεχεία την απώλεια που είχε με τη Μετς (2-2 εκτός). Απέκτησε από την Άντερλεχτ τον 27χρονο δεξιό μπακ Αμίρ Μουρίγιο, ο οποίος είναι διεθνής με την εθνική ομάδα του Παναμά. Παράλληλα, έδωσε δανεικούς του Πολ Λιρόλα και Ζορντάν Αμαβί, σε Φροζινόνε και Μπρεστ αντίστοιχα. Στη Λάτσιο έδωσε τον Γκεντουζί.