4η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 παιχνίδια με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Μπαρτσελόνα δεν έχει υποστεί ήττα από την Οσασούνα στα πρόσφατα 6 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΟΣΑΣΟΥΝΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εκτός έδρας, με αντίπαλο την Κλαμπ Μπριζ, για τα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Στο 27’ ο Μοχίκα σκόραρε για το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 53’ ο Μπούντιμιρ έκανε το 0-2, όμως στο 73’ ο Ιγκόρ Τιάγκο μείωσε σε 1-2 και στο 76’ ο Σκοβ Όλσεν ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Η Οσασούνα γύρισε απογοητευμένη από το ταξίδι στην Μπριζ, το ευρωπαϊκό όνειρο και η συμμετοχή στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ, έσβησε μέσα σε λίγα λεπτά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Οι “Ροχίγιος” προηγήθηκε με δύο τέρματα διαφορά της Κλαμπ Μπριζ (2-2), όμως δέχτηκαν την ισοφάρισε μέσα σε τέσσερα λεπτά και εν τέλει αποκλείστηκαν.

“Είναι ένα πολύ σκληρό χτύπημα, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε”, δήλωσε μετά το παιχνίδι ο Γιακόμπα Αρασάτε. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, έκανε δεύτερη εκτός έδρας νίκη, παρότι έπαιξε με αλλαγές έχοντας στο μυαλό της, τη ρεβάνς στο Βέλγιο. Επικράτησε της Βαλένθια στο “Μεστάγια”, με σκορ 1-2, χάρη σ’ ένα τέρμα του Νάτσο Βιδάλ στις καθυστερήσεις.

Με 0-2 έφυγε από τη Γαλικία και το παιχνίδι με τη Θέλτα στην πρεμιέρα, με ίδιο σκορ έχασε ενδιάμεσα στο ντέρμπι από την Αθλέτικ Μπιλμπάο, στην Παμπλόνα. Όσον αφορά την αποστολή, παραμένει εκτός δράσης ο κεντρικός χαφ Μπράσανατς λόγω τραυματισμού, ενώ εξέτισε και επιστρέφει ο Τσίμι Άβιλα.

Οσασούνα Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις είχαν goal/goal

*4/5 παιχνίδια είχαν “2-3 τέρματα”

*Δέχεται γκολ σε 8/10 εντός έδρας

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 3-4 εκτός έδρας της Βιγιαρεάλ, στο πρωτάθλημα. Στο 12’ ο Γκάβι και στο 15’ ο ντε Γιονγκ το 0-2. Στο 26’ και στο 40’ ο Σέρλοτ το 2-2 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 50’ ο Μπαένα το 3-2, στο 68’ ο Φεράν Τόρες το 3-3. Στο 71’ ο Λεβαντόφσκι το 3-4, έπειτα από προσπάθεια του Γιαμάλ στο δοκάρι.

Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε μια σπουδαία επιτυχία, από κάθε άποψη, για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, πέρασε από την έδρα της Βιγιαρεάλ (3-4). Χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στην ανατροπή, με πρωταγωνιστή το 16χρονο Λαμινέ Γιαμάλ ο οποίος είχε δύο δοκάρια στην αναμέτρηση.

Δεύτερη σερί νίκη για τη “Μπάρσα”, μπορεί να μην εντυπωσίασε αλλά έχοντας την… περσινή συνταγή, επικράτησε της Κάδιθ με 2-0 εντός έδρας, στο προηγούμενο. Σκόραρε και τα δύο τέρματα της νίκης στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έπειτα. Μοναδική γκέλα, στην πρεμιέρα, καθότι άφησαν δύο πόντους στη Μαδρίτη και την έδρα της Χετάφε (0-0).

Έγιναν προσθαφαιρέσεις τις τελευταίες ημέρες των μεταγραφών, σπουδαίες κινήσεις οι Ζοάο Κανσέλο και Ζοάο Φέλιξ με δανεισμούς από Μάντσεστερ Σίτι και Ατλέτικο Μαδρίτης, αντίστοιχα. Δανεικός έφυγε για τη Μπράιτον ο Άνσου Φάτι, με προορισμό τη Τζιρόνα ο Ερίκ Γκαρθία, στη Μπέτις ο Αμπντέ Εζαλζούλι.

“Είμαστε σε μια δύσκολη κατάσταση οικονομικά με βάση το FFP, ήταν μια καταπληκτική μεταγραφική περίοδος”, δήλωσε ο Τσάβι. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι Πέρδι και Αραούχο. Εξέτισε ο Ραφίνια, πρώτη αποστολή και για τους Ίνιγο Μαρτίνεθ, Κανσέλο, Φέλιξ.