*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Κιλμάρνοκ-Νταντί Γιουνάιτεντ 1-1.

*Αποτέλεσμα δεύτερου γύρου: Νταντί Γιουνάιτεντ-Κιλμάρνοκ 4-0.

ΚΙΛΜΑΡΝΟΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Ρος Κάουντι, στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Μπρόφι στο 13’ και το 2-0 ο Γουάιτ στο 48’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ντάντα στο 63’.

Η αναποτελεσματικότητα ήταν αυτή που κόστισε στην Κιλμάρνοκ. Παρά το γεγονός ότι φάνηκε να ελέγχει το ματς, πιέζοντας έντονα και δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες, δεν ήταν αποτελεσματική στη τελική της προσπάθεια, με αποτέλεσμα να μείνει στο μηδέν. Αμυντικά πιέστηκε εξίσου και υπέκυψε πολύ εύκολα, μένοντας πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Ακόμα μία πολύ σημαντική αναμέτρηση είναι προ των πυλών, καθώς αντιμετωπίζει μία ακόμα ομάδα με την οποία έχει ισάριθμους βαθμούς και μάχεται για την απομάκρυνσή της από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Αυτή τη φορά έχει το πλεονέκτημα έδρας και θα πρέπει να το εκμεταλλευτεί στο έπακρον προκειμένου να μην βρεθεί στην ίδια κατάσταση με την προηγούμενη αγωνιστική. Η εικόνα της το τελευταία διάστημα δεν είναι καθόλου πειστική, καθώς έχει καταφέρει να αποσπάσει μόλις ένα νικηφόρο αποτέλεσμα στις έξι πρόσφατες αναμετρήσεις της σε όλες τις διοργανώσεις. Στην πιθανότητα που αποτύχει να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα, τότε τα πράγματα θα αρχίσουν να δυσκολεύουν πολύ για κείνη σε ότι αφορά την παραμονή.

Κιλμάρνοκ Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 πρόσφατα ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια.

ΝΤΑΝΤΙ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Σέλτικ, στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Ζότα στο 51’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Μόι στο 56’.

Εντός προγράμματος ήττα για τη Νταντί Γιουνάιτεντ που άντεξε μόνο ένα ημίχρονο. Δέχθηκε έντονη πίεση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως κατάφερε να κρατήσει μακριά από την εστία της τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος. Παρ’ όλα αυτά στην επανάληψη υπέκυψε εύκολα, μένοντας πίσω στο σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά.

Μία ακόμα καλή εμφάνιση θέλει να κάνει σήμερα, με εξαίρεση φυσικά αυτή της προηγούμενης αγωνιστικής. Δεν είναι κακή η εικόνα της, μάχεται σε κάθε αναμέτρησή της και συνηθίζει να βρίσκει δίχτυα ακόμα και μακριά από το γήπεδό της. Αυτό που την πληγώνει συχνά είναι οι αμυντικές αστάθειες που βγάζει, όμως είναι φανερά βελτιωμένη ύστερα από τη διακοπή του Μουντιάλ. Πολύ σημαντικό ματς για κείνη το σημερινό, αφού μπορεί να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις του πρωταθλήματος, στοχεύοντας ψηλότερα και βγαίνοντας από τους «μπελάδες» που μπορεί να μπει στη συνέχεια.