6η αγωνιστική

*Ντέρμπι της χώρας των Βάσκων.

*Μετρούν 8/10 παιχνίδια με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου 13 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΑΛΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-0, από τη Ράγιο Βαγεκάνο, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 43’ ο Ίσι Παλαθόν σκόραρε με πέναλτι για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο. Στο 82’ ο ντε Φρούτος πέτυχε δεύτερο τέρμα και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Αλαβές συνεχίζει να παρουσιάζει διαφορετικά πρόσωπα εντός κι εκτός έδρας φέτος, έρχεται από ήττα ως φιλοξενούμενη, με αντίπαλο τη Ράγιο Βαγεκάνο (2-0). Δέχτηκε από ένα τέρμα στο φινάλε κάθε ημιχρόνου, υπέστη την τρίτη της ήττα σε εκτός έδρας ματς, χωρίς μάλιστα να καταφέρει να σκοράρει.

“Δεν ήταν πέναλτι και έχουμε δύο σερί εκτός έδρας παιχνίδια, με την ίδια αίσθηση αδικίας”, δήλωσε μετά το ματς ο τεχνικός των “Μπαμπαθόρος”, Λουίς Γκαρθία Πλάθα. Αντίθετα με την εικόνα της μακριά από το γήπεδό της, έχει πανηγυρίσει δύο επιτυχίες στο “Μεντιθορότσα”.

Πρώτα νίκησε τη Σεβίλλη με 4-3 και μετά τη Βαλένθια με 1-0. Στο αγωνιστικό κομμάτι, δεν αναφέρθηκαν νέα προβλήματα απουσιών. Είναι σταθερά απών με σοβαρό τραυματισμό ο φορ Σιμεόνε, ο οποίος αναμένεται να επιστρέψει στα γήπεδα το 2024.

Αλαβές Στατιστικά

*4/5 παιχνίδια έληξαν με No Goal

*4/5 παιχνίδια τελευταία με under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 4/10 ματς εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 3-0 εντός έδρας, επί της Κάδιθ, για το πρωτάθλημα. Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της κι έμειναν στο μηδέν. Στο 66’ ο Γκουρουθέτα σκόραρε για το 1-0 και στο 68’ ο Βιγιαλίμπρε έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Στο 90’ ο Ινιάκι Γουίλιαμς σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο έχει ανακάμψει στις τελευταίες αγωνιστικές, έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, έκτοτε, δεν είχε αποτυχία και συνεχίζει να μαζεύει βαθμούς. Επέστρεψε από τη διακοπή με την εντός έδρας επιτυχία κόντρα στην Κάδιθ (3-0), με τα γκολ να σημειώνονται όλα στο δεύτερο ημίχρονο.

Εκ των πρωταγωνιστών ξανά ο Γκόρκα Γκουρουθέτα, ο οποίος πέτυχε το τρίτο του γκολ φέτος, σε πέντε αναμετρήσεις, ενώ στον πίνακα των σκόρερ μπήκε επίσης το όνομα του Ασιέρ Βιγιαλίμπρε, ο οποίος στο δεύτερο μισό της περσινής σεζόν ήταν στην Αλαβές και βοήθησε τα μέγιστα στην άνοδο.

Τρίτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για τα “Λιοντάρια”, μετρούν επίσης μία ισοπαλία και τέσσερις αγωνιστικές χωρίς αποτυχία. Σημαντικό στατιστικό επίσης, ότι έχουν κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν σε 3/5 παιχνίδια.

“Στους αμυντικούς λείπει ο χρόνος, η πίστη και η εκτίμηση στις δυνατότητές τους”, δήλωσε ο στόπερ Γεράι Άλβαρεθ, αναφορικά με τα προβλήματα τραυματισμών φέτος και το ροτέισον που κάνει ο Ερνέστο Βαλβέρδε. Όσον αφορά την αποστολή, είναι ξανά εκτός ο Νίκο Γουίλιαμς, ο οποίος εστιάζει πλέον στο ντέρμπι με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ και ο Πέρου Νολασκοάιν που δεν επηρεάζει.