*Μετρούν 7/10 παιχνίδια με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Βιγιαρεάλ παραμένει αήττητη στα τέσσερα τελευταία επίσημα παιχνίδια κόντρα στη Λεβάντε.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Βιγιαρεάλ κατάφερε να αντιστρέψει το κλίμα στο φινάλε του έτους και να πάρει διαδοχικές νίκες που την ανέβασαν βαθμολογικά. Θα έλεγε κανείς ότι δεν ήθελε τη διακοπή των γιορτών με βάση την αγωνιστική της εικόνα. Στο τελευταίο ματς που έδωσε το “Κίτρινο Υποβρύχιο”, επικράτησε εντός έδρας της Αλαβές (5-2). Έκανε τα εύκολα-δύσκολα όταν έχασε προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως εν τέλει πίεσε και “καθάρισε” τους τρεις βαθμούς πριν καν μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Ουνάι Έμερι σε πρωτάθλημα, Κόπα ντελ Ρέι και Τσάμπιονς Λιγκ.

Είναι μέσα σε ολες τις διοργανώσεις που συμμετέχει. “Δεν ψάχνουμε δικαιολογίες ούτε κατά τη διάρκεια των προβλημάτων ούτε μετά. Ζούμε με αυτή την κατάσταση και είναι αλήθεια ότι δε μπορούμε να ξέρουμε έως των τελευταία στιγμή, ποιους πρέπει να υπολογίζουμε”, είπε μεταξύ άλλων ο τεχνικός της Βιγιαρεάλ, Ουνάι Έμερι. Ο Ισπανός προπονητής επιβεβαίωσε τις απουσίες των Κοκελέν, Πάκο Αλκάθερ και Ρουμπέν Πένια, ενώ δίνεται αμφίβολος ο Ντανγιούμα. Επίσης, είναι εκτός αποστολής οι Ρούλι, Αλμπέρτο Μορένο, Μαντί, Οριέ, Ντάνι Παρέχο, Καπουέ, Βιθέντε Ιμπόρα και Πεδράθα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επιβλήθηκε με σκορ 5-2 εντός έδρας της Αλαβές, για το πρωτάθλημα. Στο 18’ ο Ζεράρδ Μορένο σκόραρε για το 1-0 και στο 27’ ο Ντιά έκανε το 2-0. Στο 44’ ο Πέρε Πόνς μείωσε για το ημίχρονο και στο 65’ ο Χοσέλου ισοφάρισε σε 2-2. Στο 76’ ο Ντιά το 3-2, στο 79’ ο Γέρεμι Πίνο το 4-2. Στο 88’ και πάλι ο Ζεράρδ Μορένο σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Βιγιαρεάλ Στατιστικά

*4/5 ματς με G/G (δες το στο pame stoixima live)

*4/6 αναμετρήσεις τελευταία έληξαν με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 5/9 παιχνίδια ως γηπεδούχος φέτος

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΛΕΒΑΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Λεβάντε εξακολουθεί να βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση όσον αφορά την πορεία της στο πρωτάθλημα. Είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει σημειώσει νίκη έπειτα από 18 αγωνιστικές στη Λα Λίγκα. Οκτώ ισοπαλίες και δέκα ήττες είναι ο απολογισμός για τους “Γκρανότας”, που είναι δεδομένο ότι θα έχουν δύσκολο έργο να κρατηθούν στην κατηγορία. Στο τελευταίο ματς του έτους, έχασαν στο τοπικό ντέρμπι της πόλης από τη Βαλένθια (3-4) παρά το γεγονός ότι πήραν προβάδισμα στο σκορ με δύο τέρματα στα πρώτα 25 λεπτά. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα στη Λα Λίγκα, τρίτη στα πρόσφατα πέντε ματς.

Εσχάτως, έχασε και στο Κύπελλο από την Αλκογιάνο στη διαδικασία των πέναλτι και έμεινε εκτός συνέχειας της διοργάνωσης. “Η Βιγιαρεάλ έχει το καλύτερο ρόστερ στην ιστορία της. Γνωρίζουμε την κατάσταση. Οι αναπληρωματικοί της Βιγιαρεάλ παίρνουν χρόνο συμμετοχής στο Γιουρόπα Λιγκ. Θα παρατάξουν μια ομαδάρα, έχουν μια σημαντική απουσία του Παρέχο, όμως εμείς δουλεύουμε όσο καλύτερα μπορούμε”, δήλωσε στη συνέντευξη τύπου ο προπονητής της Λεβάντε, Αλέσιο Λίσι. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι τιμωρημένοι Πεπέλου και Σολδάδο. Από τραυματισμούς ταλαιπωρούνται οι Μουστάφι, Βούκτσεβιτς, Σον, Καντέρο και Ρόμπερ Πιέρ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε με σκορ 3-4 εντός έδρας από τη Βαλένθια, για το πρωτάθλημα. Στο 21’ ο Καμπάνια έκανε το 1-0 και στο 24’ ο Μαρτί το 2-0. Στο 44’ ο Γκέντες μείωσε σε 2-1 και στο 50’ ο Σολέρ με πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2. Στο 72’ και πάλι ο Σολέρ το 2-3, στο 85’ ο Γκέντες το 2-4. Στις καθυστερήσεις ο Μπάρντι μείωσε για το τελικό σκορ, ενώ αποβλήθηκαν οι Ράτσιτς και Σολδάδο για κάθε ομάδα.