*Δεύτερος γύρος του FA Cup Αγγλίας, πρώτος αγώνας. Σε περίπτωση ισοπαλίας θα υπάρξει επαναληπτικός στην έδρα της σημερινής φιλοξενούμενης.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΠΙΤΕΡΜΠΟΡΟ (Α’ ΑΓΓΛΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Στίβενεϊτζ με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Γουίλντιν στο 22’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Τόμσον στο 30’. Το 2-1 πέτυχε ο Ράνταλ στο 51’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τζόουνς στο 81’.

Το βαθμό της ισοπαλίας κατάφερε να σώσει η Πιτέρμπορο. Κακό πρώτο ημίχρονο, υπέκυψε εύκολα, μένοντας αρκετά πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη πίεσε ασφυκτικά, μείωσε νωρίς και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς.

Βατή κλήρωση, αλλά με πολλές παγίδες, καθώς ναι μεν φιλοξενεί ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, όμως συνηθίζει να παραμελεί τα αμυντικά της καθήκοντα, με αποτέλεσμα να δέχεται συχνά γκολ. Στα θετικά το γεγονός ότι σκοράρει σχεδόν ασταμάτητα, ενώ μετράει μόλις μία ήττα σε δεκατρείς αναμετρήσεις, σε όλες τις διοργανώσεις.

Πιτέρμπορο Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΤΟΝΚΑΣΤΕΡ (Β’ ΑΓΓΛΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Κόλτσεστερ με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με το αυτογκόλ του Σμιθ στο 33’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Τέιλορ στο 43’. Το 2-1 πέτυχε ο Φαλ στο 73’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Άιρονσαϊντ με πέναλτι στο 87’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τη Ντονκάστερ. Είχε τον έλεγχο στο ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Η άμυνά της ήταν σε γενικές γραμμές σταθερή, όμως δέχθηκε γκολ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Με ανεβασμένη ψυχολογία προέρχεται στο σημερινό παιχνίδι, θέλοντας να παλέψει απέναντι σε μια αποδεδειγμένα πιο δυνατή αντίπαλο. Είναι μαχητική, σκοράρει στις περισσότερες αναμετρήσεις της και μπορεί να εκμεταλλευτεί τις αστάθειες που βγάζουν οι γηπεδούχοι, ώστε να βρει δίχτυα. Από την άλλη θα πρέπει να προσέξει τα αμυντικά της καθήκοντα, αφού σπάνια κρατάει το μηδέν παθητικό.