25η Αγωνιστική

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 3/5 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια

* Στον 1ο γύρο (02/10): Ρίο Άβε – Σάντα Κλάρα 1-0

ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Πάσος Φερέιρα. Με πέναλτι του Αντούνες στο 54ο λεπτό κρίθηκε η αναμέτρηση.

Σε ελεύθερη πτώση η Σάντα Κλάρα, απέτυχε και στο δεύτερο παιχνίδι μετά τη (δεύτερη) αλλαγή προπονητή. Με την σαββατιάτικη ήττα στη μάχη της ουράς έφτασε τις 5 διαδοχικές αποτυχίες, ενώ από τα μέσα Νοεμβρίου και μετά τρέχει ρεκόρ 0-3-12!

Αναιμική επιθετικά στο πρώτο μέρος με την Πάσος Φερέιρα, χρειάστηκε σπουδαία επέμβαση του κίπερ της νωρίς στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο ξεκίνημα της επανάληψης για να προηγηθούν από απρόσεκτο πέναλτι. Αντέδρασε η Σάντα Κλάρα στην συνέχεια, ρίσκαρε και είχε τρεις δυνατές ευκαιρίες να ισοφαρίσει.

“Όλα είναι ανοιχτά, είναι εντός των δυνατοτήτων μας η παραμονή. Όταν λέω ότι τίποτα δεν έχει αλλάξει, εννοώ ότι κρατάμε την τύχη στα χέρια μας. Στο προηγούμενο παιχνίδι νιώσαμε ότι δώσαμε τα πάντα και αυτό μας απελευθέρωσε στην προετοιμασία του αγώνα με την Ρίο Άβε.” δήλωσε ο υπηρεσιακός κόουτς Ατσιόλι.

Συμπλήρωσε κάρτες ο Ενρίκε (αρ. μπακ), σταθερά εκτός οι τραυματίες Περέιρα (κίπερ) και Ντομίνγκος (δεξί μπακ).

ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 9/11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΡΙΟ ΑΒΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Ζιλ Βισέντε. Ο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ για την Ρίο Άβε στο 15’ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Κοστίνια έκανε το 2-0. Στο 58’ αποβλήθηκε Ουντρίρι των γηπεδούχων και στο 61’ μείωσε η Ζιλ Βισέντε με αυτογκόλ. Στο 90+6’ έχασε πέναλτι για την ισοφάριση.

Τρίτη σερί εντός έδρας νίκη για την Ρίο Άβε, με την οποία έφτασε στο +14 από την επικίνδυνη ζώνη και πηγαίνει άνετη βαθμολογικά στην τελική ευθεία της σεζόν.

Προηγήθηκε νωρίς στο ματς με την Ζιλ Βισέντε, μέσα από ωραία κάθετη επίθεση και στο κλείσιμο του ημιχρόνου ο σκόρερ έγινε δημιουργός για το 2-0. Η νίκη όμως ήρθε εντέλει με πολύ κόπο και ήρωα τον κίπερ Ζόναταν, παρότι το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δική της μεγάλη χαμένη ευκαιρία. Δύο απρόσεκτες ενέργειες χάρισαν στους φιλοξενούμενους γκολ και αριθμητικό πλεονέκτημα. Αμύνθηκε σωστά με παίκτη λιγότερο, δεν απειλήθηκε πέραν από το χαμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις.

“Ο στόχος μας είναι οι 35 βαθμοί, άρα θέλουμε κι άλλες νίκες. Η Σάντα Κλάρα είναι μία σκληρή ομάδα παρά τα πρόσφατα άσχημα αποτελέσματα. Θέλουμε να βελτιωθούμε στο εκτός έδρας σκοράρισμα.” δήλωσε ο κόουτς Φρέιρε.

Δεν ταξίδεψαν στις Αζόρες οι τιμωρημένοι Σάμαρης (χαφ), Ουντρίρι (χαφ) και ο μακροχρόνια τραυματίας Ζοκά (εξτρέμ).