*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Χαλ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 0-2.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Στόουκ με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξε ο Εντιαγέ στο 9’ και τα τέρματα διπλασίασε ο Μπογκλ στο 33’. Το 2-1 πέτυχε ο Πόουελ στο 45+1’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπογκλ με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 90’.

Αποτελεσματική εμφάνιση και ακόμα μία νίκη για τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Μέτριο πρώτο ημίχρονο, δεν ήταν ιδιαίτερα δημιουργική, όμως κατάφερε να πάρει ασφαλές προβάδισμα στο σκορ, εκμεταλλευόμενη πλήρως την αμυντική αστάθεια των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια έβγαλε αδράνεια αμυντικά, με αποτέλεσμα να δεχθεί εξίσου γκολ πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε πλήρως τους κενούς χώρους που βρήκε, βρίσκοντας ακόμα μία φορά το δρόμο προς τα δίχτυα, «σφραγίζοντας» το τρίποντο.

Την ευκαιρία να παραμείνει στο δρόμο των θετικών αποτελεσμάτων έχει σήμερα, καθώς φιλοξενεί μια από τις πιο ασταθής ομάδες του πρωταθλήματος. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, έχει ρυθμό και καταφέρνει να προσαρμόζει το παιχνίδι της ανάλογα με της ανάγκες του αγώνα. Εντός έδρας αρέσκεται στο να επιβάλλει το ρυθμό της και να ελέγχει το ματς, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες και προσπαθώντας να «καθαρίζει» όσο το δυνατόν γρηγορότερα την υπόθεση νίκη. Στο επιθετικό της κομμάτι σκοράρει ασταμάτητα και αυτό είναι που την βοηθάει αρκετά προκειμένου να αποσπά τα επιθυμητά αποτελέσματα, όμως σπανίως διατηρεί ανέπαφη την εστία της, κάτι το οποίο της έχει στοιχίσει σε μερικές περιπτώσεις.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΧΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Χάντερσφιλντ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Χέλικ στο 21’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Εστουπινιάν στο 90+8’.

Καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα για τη Χαλ. Μέτριο πρώτο ημίχρονο, δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την αντίπαλη εστία, ενώ αμυντικά υπέκυψε εύκολα στην πίεση των φιλοξενούμενων, μένοντας πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος μπήκε αποφασισμένη και πίεσε ασφυκτικά, βρίσκοντας εν τέλη το γκολ της ισοφάρισης στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μια πολύ πιο αποτελεσματική εμφάνιση θα χρειαστεί προκειμένου να εξαντλήσει όσες πιθανότητες έχει για θετικό αποτέλεσμα σήμερα. Γνωρίζει πως θα έχει πολύ δύσκολο έργο, καθώς αντιμετωπίζει μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες του πρωταθλήματος, με την οποία δεν έχει και τις καλύτερες αναμνήσεις στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια. Μέτρια η εικόνα της αυτή την περίοδο, δεν μπορεί να βρει σταθερότητα, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αποσπάσει όσα θετικά αποτελέσματα επιθυμεί, αλλά και χρειάζεται για να ξεφύγει πολύ περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού, παρ’ όλα αυτά παραμένει αήττητη στις τελευταίες έξι αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Άκρως θετικό το γεγονός ότι βρίσκει σχεδόν μόνιμα το δρόμο προς τα δίχτυα, δυσκολεύοντας αρκετά κάθε αντίπαλο, αλλά παράλληλα δεν μπορεί να κρατήσει εξίσου το μηδέν στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα αυτό να της κοστίζει συνεχώς.