*Στον Α’ γύρο: Μποτοσάνι – Άραντ 2-2

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (3-3-3).

ΑΡΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 1-3 την Ουνιβερσιτατέα Κλουζ εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 13′, στο 36′ έγινε το 0-2 κόντρα στην ροή του αγώνα, ενώ παρότι η γηπεδούχος μείωσε στο 45′, είδε την Άραντ να σκοράρει για τρίτη φορά στο δεύτερο μέρος (55′).

Προέρχεται από δύο σερί νίκες και δείχνει σε αρκετά καλή κατάσταση μετά την διακοπή. Πλέον απέχει εξίσου από τα πλέι οφ και τα πλέι άουτ, ιδανικά θα ήθελε να βρίσκεται στο πρώτο μισό για να μην μπλέξει σε σενάρια.

«Θέλουμε πάρα πολύ και θα κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν για να κερδίσουμε. Ελπίζω να είμαστε αρκετά έξυπνοι και να έχουμε διάθεση, φιλοδοξία και επιθετικότητα με την καλή έννοια της λέξης, ώστε ο αντίπαλος να νιώσει ότι δεν έχει καμία ευκαιρία εδώ», σχολίασε ο τεχνικός Ρέντνιτς. Τιμωρημένος ο Μικόφσκι, αμφίβολος λόγω ίωσης ο Φρέιτας.

Άραντ Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΜΠΟΤΟΣΑΝΙ

Προηγούμενο ματς: Σπουδαία νίκη με 2-1 σε βάρος της Πόλι Ιάσι εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Μολονότι έμεινε πίσω στο σκορ (28′), έδειξε χαρακτήρα και στην επανάληψη έφτασε στην μεγάλη ανατροπή. Αρχικά ισοφάρισε (52′) και στις καθυστερήσεις βρήκε ένα γκολ τεράστιας σημασίας (90+1′).

Η Μποτοσάνι άρχισε να ελπίζει πως θα παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία, μετά από τρεις νίκες στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια που έδωσε. Δύο από τις νίκες αυτές καταγράφηκαν εντός έδρας. Εκτός έδρας, η ομάδα με προπονητή  τον Μπογκντάν Αντόνε έχει μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και οκτώ ήττες.

«Νομίζω ότι η Άραντ είναι το φαβορί. Δεν πρέπει να κάνουμε λάθη και θα προσπαθήσουμε να τους δημιουργήσουμε προβλήματα. Καλός είναι και ένας βαθμός, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν προετοιμάζουμε το παιχνίδι για τη νίκη», είπε ο Αντόνε. Αποχώρησε μέσα στην προηγούμενη εβδομάδα ο Τσόιου, ενώ προσπαθεί να αποκτήσει τον Ιταλό φορ Μαργκιότα.