*Ημιτελικός του Λιγκ Τρόφι. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 5/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ (Α’ ΑΓΓΛΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Πιτέρμπορο με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Κυπριανού στο 39’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Λάβερι στο 56’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Ντεμπελέ στο 90+1’.

Καλή εμφάνιση και σημαντικό τρίποντο για τη Μπλάκπουλ. Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στην επανάληψη πίεσε περισσότερο, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε και εν τέλη βρήκε τρόπο να ολοκληρώσει την ανατροπή στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Αντίστοιχο αποτέλεσμα θέλει να αποσπάσει και στο σημερινό παιχνίδι, παίρνοντας την πρόκριση στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Έχει αυτή τη φορά το πλεονέκτημα έδρας, θέλει να το εκμεταλλευτεί και φαίνεται να βρίσκει ξανά ρυθμό. Αμυντικά παραμένει επιρρεπής, κάτι που θα πρέπει να προσέξει, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν πρόκειται να αφήσουν ανεκμετάλλευτα τυχόν αστάθειες και λάθη.

Μπλάκπουλ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΙΤΕΡΜΠΟΡΟ (Α’ ΑΓΓΛΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Μπλάκπουλ με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Κυπριανού στο 39’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Λάβερι στο 56’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Ντεμπελέ στο 90+1’.

Μέτρια εμφάνιση και ήττα για την Πιτέρμπορο. Μπορεί να προηγήθηκε λίγο πριν την ανάπαυλα, όμως στην επανάληψη υπέκυψε στην πίεση των φιλοξενούμενων, δεχόμενη την ανατροπή στις καθυστερήσεις.

Αντίδραση θέλει να βγάλει ύστερα από τις διαδοχικές ήττες, παίρνοντας «ρεβάνς» για την ήττα του Σαββάτου. Τραγική αμυντικά, δέχεται γκολ με τεράστια ευκολία, κάτι το οποίο της δυσκολεύει τρομερά την προσπάθεια για θετικά αποτελέσματα. Στα θετικά το γεγονός ότι βρίσκει εξίσου το δρόμο προς τα δίχτυα, αν και αυτό δεν την έχει βοηθήσει ιδιαίτερα το τελευταίο διάστημα.