* 6η Αγωνιστική

* Πέρσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από μία εκτός έδρας νίκη, το Μάιο η Ζαγκλέμπιε κέρδισε 1-6 στο Ράντομ!

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΖΑΓΚΛΕΜΠΙΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Μιέντζ Λέγκνικα. Με αυτογκόλ στο 52ο λεπτό κρίθηκε η αναμέτρηση.

Σε πολύ καλό μομέντουμ η Ζαγκλέμπιε, την προηγούμενη Παρασκευή πέρασε νικηφόρα και από τη Λέγκνικα με πειστική εμφάνιση.

Απείλησε πρώτη η γηπεδούχος κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με δύο πολύ επικίνδυνες αντεπιθέσεις, αλλά εν γένει η Ζαγκλέμπιε πατούσε καλύτερα. Είχε την κατοχή, τον έλεγχο, την πρωτοβουλία, η οποία εντάθηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στο καλό της διάστημα προηγήθηκε, έστω κι αν το γκολ ήταν τυχερό, είχε δύο ακόμη δυνατές φάσεις (δοκάρι), ενώ περιόρισε δραστικά τις απειλές για την εστία της μετά την ανάπαυλα.

Τρίτο παιχνίδι δίχως ήττα για την ομάδα του Στοκόβιετς, προηγήθηκε η εντός έδρας ισοπαλία με την πρωταθλήτρια Λεχ Πόζναν (1-1), απέναντι στην οποία ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και το διπλό στο Γκλίβιτσε επί της Πιαστ (0-1).

Σταθερά εκτός από το ξεκίνημα της σεζόν οι μέσοι Ζίβετς και Ζουμπρόβσκι.

Πολύ κοντά στο να κλείσει κι άλλη μεταγραφή, προχωρημένες οι διαπραγματεύσεις για τον φορ Κουρμινόφσκι από την Άαρχους.

ΖΑΓΚΛΕΜΠΙΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα πέντε φετινά παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΡΑΝΤΟΜΙΑΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Λέχια Γκντανσκ. Ο Μαουρίδες (4’) άνοιξε το σκορ για την Ραντόμιακ, ο Άλβες έκανε το 2-0 στο 18’. Ο Παϊσάο (26’) μείωσε με πέναλτι, με τον ίδιο τρόπο απάντησε στο 55’ ο Νασιμέντο και ο Φέλικς διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 76’.

Δεύτερη κολλητή νίκη για την Ραντόμιακ, με την καλύτερή της εμφάνιση μέσα στο 2022 την περασμένη Κυριακή. Άδικο για την ίδια ότι κέρδισε μόνο 4-1 το “πτώμα” της Λέχια.

Εντυπωσιακό το μπάσιμό της στο ματς, βρήκε χώρο για την αντεπίθεση του 1-0 και στην συνέχεια έπαιξε έξυπνα πίσω από την μπάλα, έβγαλε ενέργεια και εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη αυτής από τους αντιπάλους. Εύκολα και γρήγορα στο transition έκανε το 2-0 και είχε δύο γεμάτα δοκάρια να τελειώσει το ματς από το 20λεπτο! Από το πουθενά μείωσαν οι φιλοξενούμενοι. Συνέχισε να κάνει θραύση στην κόντρα η ομάδα του Λεβαντόφσκι, έτσι έχασε τετ α τετ πριν την ανάπαυλα, έτσι κέρδισε το πέναλτι για το τρίτο γκολ, έτσι είχε και τρίτο δοκάρι πριν το τελευταίο γκολ από στατική φάση.

Πολύ καλή η εικόνα της και στο διπλό του Μπιάλιστοκ, όπου δικαιότατα γύρισε το ματς με τη Γιαγκελόνια (1-2).

Σταθερά εκτός οι Γιάκουμπικ (αμυντικός) και Μάτος (μέσος), ξεπέρασε τις ενοχλήσεις ο αμυντικός χαφ Νασιμέντο.