ΡΟΒΑΝΙΕΜΙ

Αν και θα μπορούσε να ελπίζει σε κάτι καλύτερο, η Ροβανιέμι επέστρεψε στη βάση της με άδεια χέρια, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από τη Μάριεχαμν. Κακή στο πρώτο μέρος, βρέθηκε στο 10’ πίσω στο σκορ, χωρίς να καταφέρει στη συνέχεια να αντιδράσει. Ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στο 58’ στην ισοφάριση με τέρμα του Τέιλορ, όμως η απάντηση της Μάριεχαμν ήρθε έξι λεπτά αργότερα. Δεύτερη σερί ήττα αλλά και τρίτη στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές για το συγκρότημα του Μάλινεν, που δεν έχει καταφέρει να βρει μέχρι στιγμής τα πατήματα του. Στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη η Ροβανιέμι, γνωρίζει πως δεν υπάρχουν περιθώρια για απώλειες και υποδέχεται την Ελσίνκι, κόντρα στην οποία καλείται να υπερβάλει εαυτόν. “Αντιμετωπίζουμε την καλύτερη και πιο δυνατή ομάδα της κατηγορίας. Ωστόσο εμείς έχουμε αυτοπεποίθηση και είμαστε καλά προετοιμασμένοι για αυτό το παιχνίδι και θα τα δώσουμε όλα όπως κάθε φορά”, ανέφερε ο τεχνικός Μάλινεν.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 2-1 από τη Μαριέχαμν γνώρισε η Ροβανιέμι την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: Δέχθηκε γκολ στα 8/10 παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (δες το στην Goalbet).

Το Ροβανιέμι – Ελσίνκι παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΕΛΣΙΝΚΙ

Έδειξε την προηγούμενη αγωνιστική πως φέτος δεν αστειεύεται. Χωρίς να δείξει κανένα έλεος στη Σεϊναγιόεν, η Ελσίνκι διέλυσε με 6-0 την αντίπαλο της, πραγματοποιώντας ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση. Μπήκε δυνατά και πήρε το προβάδισμα μόλις στο 1’ με τον Ονόβο, ενώ Μενσάχ (8’), Χαλαστο (12’) και Γιακούμπι (23’), καθάρισαν από νωρίς τη νίκη. Φυσικά η Ελσίνκι δεν σταμάτησε εκεί, συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μορέλος να σκοράρει δις (58’, 90’) (έχει φτάσει τα δέκα γκολ σε 11 συμμετοχές), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Το συγκρότημα του Λεχκοούσο έχει γνωρίσει μια ήττα μετά το πέρασμα των 11 πρώτων αγωνιστικών, μετρώντας αντίθετα έξι νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Διαθέτει με διαφορά την παραγωγικότερη επίθεση της κατηγορίας, την ίδια στιγμή που σε κανένα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια του δεν δέχθηκε γκολ. Στο +3 από τη Βάασα η Ελσίνκι που αγωνίσθηκε χθες, ψάχνει σήμερα μόνο τη νίκη που θα της δώσει την ευκαιρία να ξεφύγει στο +6.

Προηγούμενο ματς: Με 6-0 επικράτησε της Σεϊναγιόεν η Ελσίνκι την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: n/g τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.