7η αγωνιστική

*Ένα από τα ντέρμπι της Βρετάνης.

*Αήττητη η Ρεν στα δέκα τελευταία εντός της με αντίπαλο τη Ναντ, με επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες. Επικράτησε και στα πέντε πιο πρόσφατα εξ αυτών.

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Μονπελιέ, για το πρωτάθλημα.

Αήττητη παραμένει στο φετινό πρωτάθλημα η Ρεν. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό φιλοξενήθηκε από τη Μονπελιέ, με την οποία “κόλλησαν” στο μηδέν.

Αρκετά ισορροπημένο το μεταξύ τους παιχνίδι, με την ίδια να έχει κάποιες καλές στιγμές, κυρίως στο τελευταίο μισάωρο, ωστόσο δεν ήταν ικανές για να της χαρίσουν και το κάτι παραπάνω. Παράλληλα, βρέθηκε αρκετές φορές σε κίνδυνο, ωστόσο είχε σε καλή κατάσταση τον Μανταντά, που κράτησε το μηδέν όποτε χρειάστηκε.

Αυτή ήταν και η πέμπτη διαδοχική της ισοπαλία, μετά και από εκείνες με Λανς (1-1 εκτός), Χάβρη (2-2 εντός), Μπρεστ (0-0 εκτός) και Λιλ (2-2 εντός), φτάνοντας έτσι τους οκτώ βαθμούς. “Είναι ένα ντέρμπι. Ξέρουμε όλα τα συστατικά που πρέπει να βάλουμε για να πάρουμε τη νίκη. Η Ναντ είναι σε καλή κατάσταση, ερχόμενη από δυο σερί επιτυχίες. Έχουμε όμως αυτοπεποίθηση και αν βελτιωθούμε, μπορούμε να πετύχουμε πολλά στη σεζόν”, δήλωσε ο κόουτς Ζενεσιό.

Ακολουθεί, εκτός έδρας δύσκολη αποστολή με τη Βιγιαρεάλ (05/10), για τη δεύτερη αγωνιστική στο Γιουρόπα Λιγκ. Στη διάθεση του προπονητή του τέθηκε μετά από καιρό, ο Μαρτίν Τεριέ, ενώ επιστρέφει και ο Αρνό Καλιμουεντό.

Ρεν Στατιστικά

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-3 επί της Λοριάν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έκτο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Αμπλίν (42′), Κομέρτ (46′) και Μοχαμέντ (55′). Δέχθηκε τη μείωση στο 75′ και παρότι βρήκε και πάλι δίχτυα στο 83′ με τον Μολέ, δυο λεπτά μετά δέχθηκε και τρίτο τέρμα. Το τελικό 5-3 έγραψε ο Σιμόν με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα προέρχεται η Ναντ, μετά και από εκείνη στην έδρα της Κλερμον (0-1 εκτός). Για την ακρίβεια, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πιέρ Αριστουά υποδέχθηκε τη Λοριάν, της οποίας και επικράτησε με 5-3.

Μπορεί να βρέθηκε πίσω από πολύ νωρίς, σταδιακά ωστόσο βρήκε τα πατήματα της και εκμεταλλευόμενη τους χώρους που βρήκε στην πορεία, ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα. Ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοση της στη συνέχεια και ούσα εξαιρετική στο κομμάτι της επίθεσης, σκόραρε ακόμη τέσσερις φορές στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Δέχθηκε δις της μείωση (3-1 και 4-2).

Δείχνει να βρίσκει σιγά σιγά ρυθμό και φτάνοντας τους οκτώ βαθμούς, συνεχίζει να είναι σε ανοδική πορεία το τελευταίο διάστημα. “Γνωρίζουμε ότι είναι ένα ντέρμπι, εκτός έδρας. Γνωρίζουμε επίσης ότι η Ναντ δεν έχει κερδίσει στην έδρα Ρεν εδώ και πολύ καιρό. Τα δύο τελευταία ματς μας έχουν δώσει αυτοπεποίθηση, ξέρουμε πολύ καλά πού πάμε. Έχουμε προετοιμαστεί για αυτή την αναμέτρηση”, είπε μεταξύ άλλων ο κόουτς Αριστουά.

Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στο σημερινό παιχνίδι ο Ματίς Αμπλίν, ο οποίος αγωνίζεται στη Ναντ ως δανεικός από τη Ρεν.