*2-3 γκολ ήρθαν οι έξι πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Ανζέ – Ρεν 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Μονπελιέ. Έπαιξε με αριθμητικό πλεονέκτημα απ’ το 53’, δέχθηκε το γκολ στο 84’.

Με πολλές μεταπτώσεις στην απόδοσή της, έχασε την ευκαιρία να πατήσει στην πεντάδα, έχασε 1-0 από τη Μονπελιέ στο “Λα Μοσόν”. Είχε τον έλεγχο και τις πιο καθαρές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και να πάει με το προβάδισμα στην ανάπαυλα. Δεν αξιοποίησε κάποια απ’ τις ευκαιρίες της στο δεύτερο 45λεπτο, αγωνίστηκε για παραπάνω από 40 λεπτά με παίκτη παραπάνω, το ποδόσφαιρο την… τιμώρησε στο φινάλε και δεν πήρε τίποτα απ’ το ματς.

Επιστροφή στις ήττες για την ομάδα του Ζενεζιό, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 3-0 επί της Ρεμς, μετράει δύο νίκες στην τελευταία επτάδα αγώνων (2-1-4), παρέμεινε στην 6η θέση, είναι στο -3 από τη Λιλ και την έξοδο στην Ευρώπη. Έχει ευνοϊκό πρόγραμμα στις επόμενες έξι αγωνιστικές, στις πέντε εξ αυτών -πλην της Μονακό- πιθανότητα θα συναντήσει ομάδες χωρίς κίνητρο. Τρίτη δυνατότερη έδρα της Ligue 1, πίσω από Λανς, Παρί Σεν Ζερμέν, πανηγύρισε 12 νίκες σε 16 παιχνίδια (12-0-4).

ΡΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*N/G τα 7/8 πρόσφατα παιχνίδια.

*Under 2.5 τα 6/8 τελευταία ματς.

ΑΝΖΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-1 από την Παρί Σεν Ζερμέν. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 9’, δέχθηκε το 0-2 στο 26’, μείωσε σε 1-2 με τον Τιούμπ στο 87’.

Δεν μπορούσε να ελπίζει σε κάτι καλύτερο την προηγούμενη αγωνιστική, ωστόσο πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της στην ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν. Απαλλαγμένη πλέον απ’ το άγχος, έκανε το παιχνίδι της, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες στην άμυνα των Παριζιάνων, αλλά προδόθηκε από την άμυνα της και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο φινάλε.

Δεύτερη διαδοχική ήττα για την ομάδα του Ντουζέ, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 2-1 από την Κλερμόν (με ανατροπή), με ρεκόρ 3-5-24 είναι με διαφορά η χειρότερη ομάδα της κατηγορίας. Σήμερα, σε περίπτωση που δεν κερδίσει, αναμένεται να οριστικοποιηθεί και μαθηματικά ο υποβιβασμός της.

Έχει ξεκινήσει από τώρα ο σχεδιασμός για την επόμενη σεζόν, το συμβόλαιο αρκετών ποδοσφαιριστών λήγει το καλοκαίρι, ενώ η διοίκηση κοιτάζει να κλείσει όσο το δυνατότερο πιο γρήγορο τον επόμενο προπονητή.

Έχει το χειρότερο εκτός έδρας ρεκόρ στη Ligue 1, πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις 15 φετινές εξόδους της (1-2-12). Εξέτισε ο Μπενταλέμπ, συνεχίζει με πολλές απουσίες σε όλες τις γραμμές.