ΡΑΝΤΟΜΙΑΚ - ΚΡΑΚΟΒΙΑ Προγνωστικά

* 11η Αγωνιστική

* Πέρσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από μία εκτός έδρας νίκη

ΡΑΝΤΟΜΙΑΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Ρακόβ. Ο Πιασέτσκι άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Σβάρνας διπλασίασε τα τέρματα της Ρακόβ στο 46’ και ο Λόπεθ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 52’.

Ικανοποιητική η πορεία της Ραντόμιακ στο σχεδόν 1/3 της σεζόν, η διακοπή την βρήκε 8η με 14 πόντους, με δύο “εντός προγράμματος” ήττες στα τρία τελευταία παιχνίδια της από τις δύο πρωτοπόρους της λίγκας.

Στην Τσεστόχοβα έγινε έρμαιο στις ορέξεις της ισχυρής Ρακόβ, δεν είχε απαντήσεις στις εντάσεις, την συνοχή των γηπεδούχων, ηττήθηκε πολύ εύκολα 3-0 και γλίτωσε από μεγαλύτερο σκορ. Επιθετικά δεν έβγαλε ούτε μία καθαρή φάση σε ροή αγώνα. “Χάσαμε από μία πολύ καλύτερη ομάδα, αυτό φάνηκε στο γήπεδο” δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο κόουτς Λεβαντόφσκι.

Δίχως προβλήματα απουσιών η προετοιμασία ενόψει Κρακόβια.

ΡΑΝΤΟΜΙΑΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Δέχθηκε γκολ στα 9/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΚΡΑΚΟΒΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Πογκόν. Ο Γκροζίτσκι άνοιξε το σκορ για την Πογκόν στο 70’, ο Κάλμαν ισοφάρισε για την Κρακόβια τρία λεπτά αργότερα.

Με μεγάλα σκαμπανεβάσματα η μέχρι τώρα πορεία της Κρακόβια στην σεζόν, μπήκε με φόρα σε αυτήν, με τρεις σερί νίκες στην εκκίνηση, έπεσε κατακόρυφα η απόδοσή της στην συνέχεια, αλλά στα τρία τελευταία παιχνίδια της πήρε βαθμούς στην έδρα της από δύο διεκδικητές του τίτλου.

Υποδεχόμενη την Πογκόν έκανε το γνωστό της παιχνίδι, περιμένοντας τον αντίπαλο, ψάχνοντας την κόντρα. Είχε δοκάρι να προηγηθεί σε γρήγορο transition, είχε νέα μεγάλη ευκαιρία σε μετάβαση και μία ακόμη από κόρνερ πριν το ημίχρονο. Φλύαρη η Πογκόν στην κατοχή της, προηγήθηκε από στατική φάση, αλλά η αντίδραση της Κρακόβια ήταν ιδανική, παίρνοντας άμεσα την πρωτοβουλία μετά το 0-1. Έβγαλε καλή κόντρα για να γυρίσει το ματς στις καθυστερήσεις.

Ικανοποιημένος με το βαθμό και την εμφάνιση της ομάδας του ο κόουτς Ζιελίνσκι, ο οποίος δεν έχει νέα προβλήματα να διαχειριστεί, πέραν από το μακροχρόνιο τραυματισμό του αρχηγού Πέστκα (αρ. μπακ).