5η αγωνιστική

*Αήττητη η Μπρεστ στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Τουλούζ, έχοντας από τρεις νίκες και ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας σήμερα 22/09!

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Στουρμ Γκρατς, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Προηγήθηκε με τον Μανετί στο 23ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο φινάλε του ημιχρόνου με αυτογκόλ, σκόραρε και πάλι στο 56′ με τον Σιμά. Με δέκα παίκτες έμειναν οι Αυστριακοί στο 88ο λεπτό.

Με τον καλύτερο τρόπο συνδύασε την παρθενική της παρουσία στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις η Μπρεστ. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Ερίκ Ρουά υποδέχθηκε τη Στουρμ Γκρατς, στην πρεμιέρα της league phase του Τσάμπιονς Λιγκ, της οποίας και επικράτησε με 2-1.

Ο ενθουσιασμός που είχε για το παιχνίδι αυτό, λειτούργησε θετικά, καθώς είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα και στα μέσα του ημιχρόνου ευτύχησε να πάρει τα ηνία, με μακρινό τέρμα του Μανετί. Δεν κατάφερε να πάει όμως έτσι στα αποδυτήρια, καθώς στο φινάλε του ημιχρόνου δέχθηκε την ισοφάριση με αυτογκόλ. Πιο επιθετική μετά την ανάπαυλα, πήρε εκ νέου το προβάδισμα από νωρίς και στην πορεία έκανε σωστή διαχείριση του ματς, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με δέκα παίκτες προς το φινάλε.

Στρέφει τώρα την προσοχή της στο πρωτάθλημα, εκεί όπου ηττήθηκε στις 3/4 πρώτες αγωνιστικές, έχοντας και μια νίκη 4-0 επί της Σεντ Ετιέν. Την προηγούμενη αγωνιστική, ηττήθηκε με 3-1 στην έδρα της Παρί Σεν Ζερμέν.

Κοντά στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση βρίσκεται και πάλι ο Λε-Μελού, καθώς εδώ και δυο εβδομάδες έχει επιστρέψει σε προπονήσεις, αλλά ακόμη είναι ανέτοιμος. Εκτός παραμένει και ο μπακ Λοκό.

Μπρεστ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Χάβρης, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Μπαμπίκα στο 70′, για να βρει και δεύτερο τέρμα στο 86′ με τον Γκμποχό.

Επιτέλους νίκη για την Τουλούζ, μετά από ανεπιτυχή αποτελέσματα που είχε στα τρία πρώτα παιχνίδια της σεζόν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάρλες Μαρτίνεθ υποδέχθηκε τη Χάβρη, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Αρκετά πειστική η εμφάνιση της και άξιζε πλήρως το θετικό αποτέλεσμα. Με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας συντριπτική κατοχή, ούσα και αυτή που απειλούσε περισσότερο, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει κάτι μέχρι την ανάπαυλα. Αντίστοιχη η εικόνα και μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, με τη διαφορά όμως ότι κατάφερε να εκμεταλλευτεί καλύτερη τις φάσεις της και να σκοράρει δις, αποφεύγοντας πιθανή απώλεια.

Είχαν προηγηθεί οι δυο ισοπαλίες με Ναντ (0-0 εντός) και Νις (1-1 εκτός) στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια και στη συνέχεια η ήττα με 1-3 από τη Μαρσέιγ. “Προφανώς και είμαστε χαρούμενοι. Περιμέναμε αυτή τη νίκη για μέρες, εβδομάδες, μήνες. Πάνω από όλα, είμαι χαρούμενος για την ομάδα αλλά και τον κόσμο που μας στηρίζει”, δήλωσε μετά το παιχνίδι ο Ισπανός τεχνικός.

Υπολογίζεται και πάλι για το σημερινό παιχνίδι ο φορ Μαγκρί, που εξέτισε την τιμωρία του, οπότε και μοναδικός απόντας είναι ο νεαρός αμυντικός Βασμπάουερ.