8η αγωνιστική

*Αήττητη η Μπρεστ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Τουλούζ, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Νις, για το πρωτάθλημα.

Αήττητη παραμένει εδώ και τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος η Μπρεστ, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες σε αυτό το σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ερίκ Ρουά φιλοξενήθηκε από τη Νις, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο μέχρι την ανάπαυλα, δέχθηκε αρκετή πίεση όπως αναμενόταν από τους γηπεδούχους, ωστόσο είχε εξαιρετική αμυντική λειτουργία και κατάφερε να αποφύγει τα χειρότερα. Καλύτερη η εικόνα που παρουσίασε στο δεύτερο ημίχρονο, είχε κατοχή και προσπάθησε να γίνει απειλητική, έχοντας και κάποιες καλές στιγμές, αλλά δεν ήταν ικανές να της δώσουν το κάτι παραπάνω. Παρόλα αυτά, το τελικό 0-0 θεωρείται θετικό.

Πρώτη απώλεια μετά τις δυο νίκες που πήρε κόντρα σε Ρεμς (1-2 εκτός) και Λυών (1-0 εντός), ωστόσο κράτησε ανέπαφη την εστία της για τρίτη φορά στα τέσσερα τελευταία ματς που έδωσε. Παράλληλα, φιγουράρει στις πρώτες θέσεις της κατάταξης, ενώ σε περίπτωση νίκης σήμερα, θα “πατήσει” και κορυφή.

Στα θετικά για την ίδια, το γεγονός ότι δεν έχει να αντιμετωπίσει αγωνιστικά προβλήματα. Από την αποστολή, αποκλείστηκαν οι Γιαν Μαριλά, Ζοσέ Εσκαρτέν, Αντριέν Λεμπό και Αξέλ Σαμπλάν.

Μπρεστ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα δυο τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της ΛΑΣΚ, για το Γιουρόπα Λιγκ. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Σουάζο στο 31ο λεπτό.

Συνέχεια στις επιτυχίες κατάφερε να δώσει μεσοβδόμαδα η Τουλούζ. Πιο συγκεκριμένα, την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Κάρλες Μαρτίνεθ υποδέχθηκε τη ΛΑΣΚ, για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Τα βρήκε αρκετά σκούρα στο παιχνίδι και δυσκολεύτηκε να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των Αυστριακών, οι οποίοι αναδείχθηκαν αρκετά διαβασμένοι. Παρόλα αυτά, κατάφερε να βρει δίχτυα στο μισάωρο, εκμεταλλευόμενη και μια ασταθή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα. Τα χρειάστηκε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι και κάποιες ακόμη καλές στιγμές, όμως κατάφερε να κρατήσει μέχρι τέλους.

Πέτυχε έτσι την πρώτη νίκη της στην Ευρώπη μετά από 14 χρόνια, με την προηγούμενη να είναι τη σεζόν 2009-10 και πάλι για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, κόντρα στην Παρτιζάν. Ήταν η δεύτερη διαδοχική της νίκη, έχοντας προηγηθεί εκείνη κοντρα στη Μετς (3-0 εντός), στα πλαίσια του πρωταθλήματος, που την έφερε στους εννέα βαθμούς.

Εκτός αποστολής για να πάρει ανάσες έμεινε ο Νίκλας Σμιντ, με τον Κέβιν Κεμπέν να παίρνει τη θέση τους στις κλήσεις του Ισπανού τεχνικού. Απουσιάζουν και οι Σισοκό, Αμπουκλάλ, Ζαντέν και Σκίτα, με τους τρεις πρώτους να είναι τραυματίες.