*27η αγωνιστική

*Η Τρουά είναι αήττητη στις οκτώ τελευταίες αναμετρήσεις της με αντίπαλο τη Λοριάν (5-3-0).

*Στον πρώτο γύρο: Τρουά – Λοριάν 2-2

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Λυών.

Στάθηκε όρθια την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Λυών και “τσίμπησε” τον πόντο. Είχε μια καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, τίποτα παραπάνω από εκεί και πέρα, περισσότερο ένιωσε τον κίνδυνο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο η Λυών είχε 3-4 καλές φάσεις για να πάρει το ματς, με τον γκολκίπερ Μανόνε να κάνει σημαντικές αποκρούσεις. Το 0-0 την αφήνει ικανοποιημένη με βάση την εικόνα του αγώνα.

Δεύτερη αγωνιστική που αγνοεί το “τρίποντο”, έμεινε άσφαιρη στις 4/5 πρόσφατες αγωνιστικές, έπεσε στην 9η θέση, με 40 πόντους είναι στο -6 απ’ την πεντάδα και την έξοδο στην Ευρώπη. Το παιχνίδι με την Τρουά είναι απ’ τα πλέον καθοριστικά για να συνεχίσει να ελπίζει για ευρωπαϊκή έξοδο. Επανέρχονται ο γκολκίπερ Πολερσμπέκ και ο χαφ Φεβρ, παραμένουν εκτός ο γκολκίπερ Εμβογκό και ο στόπερ Λαπόρτ, νέες απουσίες ο δεξιός μπακ Καλουλο και ο χαφ Ινοσέντ.

ΛΟΡΙΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*N/G τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια.

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία ματς.

ΤΡΟΥΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Μονακό. Προηγήθηκε με τον Κουαμέ στο 31’, δέχθηκε την ισοφάριση στο 80’, την ανατροπή στο 83’, έφερε το ματς στην ισορροπία με τον Ουγκμπό στο 90’.

Έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και πήρε τον πόντο στο παιχνίδι με τη Μονακό. Μπήκε με θράσος στο ματς, είχε σωστό αμυντικό πλάνο, εκμεταλλεύτηκε μια απ’ τις τελικές της και πήγε με το προβάδισμα στ’ αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος, ήταν λογικό να πιεστεί, είδε την αντίπαλο να κάνει την ανατροπή σε τέσσερα λεπτά, αλλά δεν πέταξε “λευκή” πετσέτα και με γκολ στο φινάλε έφερε το ματς στην ισορροπία.

Βαθμός για την Τρουά, είχαν προηγηθεί πέντε ήττες, συμπλήρωσε εννιά αγωνιστικές που αγνοεί το “τρίποντο” (0-2-7), βρίσκεται στην προτελευταία θέση, στο -2 από την παραμονή. Διαθέτει την δεύτερη χειρότερη άμυνα της Ligue 1 (57 γκολ). Ηττήθηκε στις τέσσερις πρόσφατες εξόδους της, σε όλες δέχθηκε από 2+ γκολ. Εξέτισαν ο χαφ Κουαμέ και ο επιθετικός/πρώτος σκόρερ Μ. Μπαλντέ. Παραμένει τραυματίας ο αμυντικός χαφ Ταρντιέ.