25η αγωνιστική

*Αήττητη η Παρί Σεν Ζερμέν στα οκτώ τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ρεμς, επικρατώντας στα 6/8.

*No Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ρεμς – Παρί Σεν Ζερμέν 0-3

Δείτε τα προγνωστικά στοιχήματος

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Σοσιεδάδ, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Εμπαπέ (15′, 56′), πριν δεχθεί απλά τη μείωση στο 89ο λεπτό.

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ πανηγύρισε η Παρί Σεν Ζερμέν, μετά από δυο χρόνια απουσίας από εκεί. Την περασμένη Τρίτη, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε φιλοξενήθηκε από τη Σοσιεδάδ, στη ρεβάνς της νίκης με 2-0 για τη φάση των “16”, της οποίας επικράτησε και πάλι, αυτή τη φορά με 1-2.

Μπήκε αρκετά δυναμικά και ευτύχησε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα, γεγονός που τη βοήθησε να αποβάλλει από νωρίς το όποιο άγχος είχε. Έπαιξε πιο απελευθερωμένα στη συνέχεια και χωρίς να αντιμετωπίσει αρκετές δυσκολίες, κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Κατέβασε ταχύτητα στην πορεία, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στους Ισπανούς να μειώσουν απλά στα τελευταία λεπτά.

Για την ώρα στρέφει την προσοχή της στο πρωτάθλημα, εκεί όπου έρχεται από αήττητο σερί 19 αγωνιστικών (14-5-0), μετά και το εκτός 0-0 με τη Μονακό, στο Πριγκιπάτο. Διατηρείται έτσι μόνη πρώτη στην κατάταξη και με διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες της. Επτά νίκες και δυο ισοπαλίες ο απολογισμός στα τελευταία εντός της.

Την ερχόμενη Τετάρτη (13/03), θα υποδεχτεί τη Νις για τα προημιτελικά του κυπέλλου Γαλλίας. Σε δηλώσεις του για το σημερινό παιχνίδι, ο Καταλανός τεχνικός ξεκαθάρισε ότι δεν περιμένει εύκολο έργο για την ομάδα του, ενώ άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να δώσει χρόνο συμμετοχής στο Κέιλορ Νάβας.

Παρί Σεν Ζερμέν Στατιστικά

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΕΜΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Λιλ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 56ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Ρεμς, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια νίκη και ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βιλ Στιλ υποδέχθηκε τη Λιλ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Σε γενικές γραμμές το μεταξύ τους ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο και με ορισμένες αξιόλογες στιγμές στα αντίπαλα καρέ. Η ίδια ωστόσο “πλήρωσε” ένα τραγικό λάθος στην άμυνα της με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, για να βρεθεί πίσω στο σκορ. Δυο λεπτά αργότερα γλίτωσε από δεύτερο τέρμα, όμως παρότι είχε χρόνο μπροστά της δεν κατάφερε να αλλάξει την εις βάρους της κατάσταση.

Τρίτη ήττα στις πέντε τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και διατηρείται στα μέσα της κατάταξης, προσπαθώντας να μείνει σε επαφή με την εξάδα και τις ευρωπαϊκές θέσεις. Έμεινε με άδεια χέρια στις 4/6 πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε παράλληλα και δυο νίκες.

Στα ευχάριστα για τον Βέλγο τεχνικό, το γεγονός ότι μπορεί να υπολογίζει τόσο στον Τομάς Φοκέ που εξέτισε, όσο και τον Αμαντού Κονέ που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Εκτός μάχης παραμένουν οι Μαξίμ Μπουσί και Ζόσεφ Οκούμου.