*9η αγωνιστική των πλέι άουτ

*Η αναμέτρηση διεξάγεται με περιορισμένο αριθμό θεατών (το 85% της χωρητικότητας του γηπέδου).

*Με Under 2.5 ολοκληρώθηκαν τα πέντε τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στην κανονική διάρκεια: Εθνικός Άχνας – Ολυμπιακός Λευκωσίας 1-0, Ολυμπιακός Λευκωσίας – Εθνικός Άχνας 0-0

*Στα πλέι άουτ: Εθνικός Άχνας – Ολυμπιακός Λευκωσίας 1-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-3 επί της ΠΑΕΕΚ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Τιάγκο Σάντος (23′), Κυριάκου (πεν. 49′) και Φαμπρίς Κα (63′) και παρότι δέχθηκε τη μείωση τρία λεπτά αργότερα, εν τέλει πέτυχε και τέταρτο τέρμα άμεσα, και πάλι με τον Φαμπρίς Κα (70′). Οι φιλοξενούμενοι μειώσαν δις στην πορεία (76′, 90′), ενώ και οι δυο πλευρές ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες. Ο Μακρής αποβλήθηκε για τον Ολυμπιακό στο 42ο λεπτό.

Την τέταρτη διαδοχική του νίκη στα πλέι άουτ πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Λευκωσίας. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νεντίμ Τούτιτς υποδέχθηκε την ουραγό και ήδη υποβιβασμένη ΠΑΕΕΚ, κόντρα στην οποία επικράτησε με 4-3. Έδειξε δυο διαφορετικά πρόσωπα στον αγωνιστικό χώρο, καθώς επιθετικά τα πήγε εξαιρετικά και είχε αρκετές ευκαιρίες, όμως αμυντικά προβλημάτισε αρκετά, ακόμη και σε ένα αδιάφορο ματς.

Είχαν προηγηθεί εκείνες επί των Ομόνοια (3-0 εντός), Δόξα Κατωκοπιάς (1-0 εντός) και ΑΕ Λεμεσού (0-4 εκτός). Θέμα χρόνου η επισημοποίηση της συνέχισης της συνεργασίας με τον Βόσνιο τεχνικό και τη νέα σεζόν. Αναμένεται να δώσει χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς παίκτες από εδώ και πέρα ο Τούτιτς. Εκτός μάχης είναι ο τιμωρημένος Μακρής, αλλά και οι τραυματίες Μανρίκε και Φαμπρίς Κα.

Ολυμπιακός Λευκωσίας Στατιστικά

*Το No Goal επιβεβαιώθηκε στις 6/7 τελευταίες αναμετρήσεις της.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Δόξα Κατωκοπιάς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 (9′, 53′), για να μειώσει απλά με το εύστοχο πέναλτι του Ντούρις στο 58ο λεπτό.

Για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος, ο Εθνικός Άχνας δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής των πλέι άουτ, η ομάδα του Αντρέι Ραζντρ φιλοξενήθηκε από τη Δόξα Κατωκοπιάς, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 2-1. Δυσκολεύτηκε αρκετά να μπει στα αντίπαλα καρέ και απειλούσε κυρίως από μακριά, στάθηκε τυχερή να δεχθεί μόλις δυο τέρματα, μειώνοντας απλά με πέναλτι.

Πρώτη ήττα, μετά τις δυο λευκές ισοπαλίες και Ομόνοια και ΠΑΕΕΚ, ωστόσο τον καταδίκασε σε οριστικό υποβιβασμό από την πρώτη κατηγορία. Παρόλα αυτά όμως, το μυαλό είναι στον τελικό του κυπέλλου με την Ομόνοια (25/05). Αναμένονται να πάρουν ανάσες οι Ντούρις, Μάζουρεκ, Κουντόμπιακ, Γκούροπετς και Ταράσοβς. Εκτός είναι οι τραυματίες Χολ και Ιωάννου, αλλά και ο τιμωρημένος Άδωνη.