* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (25/12): Χατάισπορ – Μπεσίκτας 1-2

Δείτε εδώ τα Προγνωστικά Τουρκίας για σήμερα!

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αλάνιασπορ. Ο Μουλέκα (61’) άνοιξε το σκορ για την Μπεσίκτας και ο Χασάν (79’) ισοφάρισε για την Αλάνιασπορ.

Θετικό το αποτέλεσμα της περασμένης Κυριακής στα νότια παράλια για τους “αετούς” και βάσει των συνθηκών που είχαν δημιουργηθεί λόγω συσσωρευμένων απουσιών και βάσει εικόνας του αγώνα (1.94 – 0.45 xGoals).

Είχε δοκάρι (25’) σε φάουλ του Μαζουάκου, απάντησαν με ευκαιρία πίεσης (27’) οι γηπεδούχοι. Απείλησαν πρώτοι και στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο άνοιξε ο ρυθμός. Κόντρα στην προσπάθεια μετάβασης των γηπεδούχων πήρε προβάδισμα η Μπεσίκτας, στην πρώτη της ευκαιρία σε open play. H άμυνά της όμως είχε τεράστιο κενό στη φάση του 1-1, το οποίο δεν κινδύνευσε στο φινάλε.

Βρέθηκε στο -3 από την 4αδα, αλλά οι ευρωπαϊκές θέσεις για την Μπεσίκτας είναι ουσιαστικά 5, αφού αν ηττηθεί στον τελικό Κυπέλλου (23/05) από την Τραμπζονσπόρ θα της ανοίξει εισιτήριο μέσω πρωταθλήματος.

Έχουν ήδη ξεκινήσει οι διαπραγματεύσεις για διάδοχο του υπηρεσιακού Τοπράκτεπε μετά το τέλος της σεζόν, με τον Γιαλτσίν να είναι κοντά στην επιστροφή του στο Βόσπορο.

Στα αγωνιστικά νέα, μικραίνει το απουσιολόγιο σε σχέση με το πρόσφατο ταξίδι. Εξέτισαν τιμωρίες οι Κόλεϊ (στόπερ), Αλ Μουσράτι (μέσος), Κιλίκσοϊ (εξτρέμ/φορ), ξεπέρασε τις ενοχλήσεις ο Ρασίτσα (εξτρέμ). Συμμετείχαν στις προπονήσεις και οι Όξλεϊντ-Τσαμπερλέιν, (μέσος), Αμπουμπακάρ (φορ) που δεν ταξίδεψαν την Κυριακή.

Ερωτηματικά οι Φερνάντες (μέσος), Μουλέκα (φορ/εξτρέμ) που αποχώρησαν με ενοχλήσεις από το τελευταίο ματς κι ο Γκεζάλ (εξτρέμ) που δεν συμμετείχε. Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Αμαρτέι (στόπερ), Ζαϊνουτντίνοφ (αρ. μπακ/χαφ), Μπινγκιόλ (μέσος), Χατζιαχμέτοβιτς (μέσος), δεν υπολογίζεται ο Ρέμπιτς (εξτρέμ).

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΧΑΤΑΪΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Ανκαραγκιουτσού. Ο Σαγκλάμ (71’) άνοιξε το σκορ για την Χατάισπορ, ο Μακέντα (85’) ισοφάρισε για την Ανκαραγκιουτσού και ο Νταντάσοφ (90’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Φιλί της ζωής για την ξενιτεμένη της λίγκας η κυριακάτικη επικράτηση, η πρώτη μετά από 5 παιχνίδια (0-1-4), στο δεύτερο του υπηρεσιακού κόουτς Πουλάτ, με την οποία μείωσε στον πόντο από τις θέσεις παραμονής. Κλείνει την σεζόν εντός με την αδιάφορη βαθμολογικά Ρίζεσπορ.

Φτωχό το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο μπήκε καλύτερα η Ανκαραγκιουτσού, με δύο επικίνδυνες καταστάσεις στο 10λεπτο. Ανύπαρκτη επιθετικά μέχρι την ανάπαυλα η Χατάισπορ, έγινε πιο έντονη στο δεύτερο μέρος, απείλησε σε μετάβαση, πριν το εντυπωσιακό τελείωμα από τα 20 μέτρα (1-0).

Έγινε “ροντέο” το ματς στο τελευταίο 20λεπτο, οι δύο ομάδες αντάλλαξαν από μία τεράστια ευκαιρία πριν την ισοφάριση των φιλοξενούμενων σε φόρτωμα της περιοχής. Η Χατάισπορ όμως βρήκε ξανά χώρους για το καθοριστικό γκολ. Αμφότεροι οι σκόρερ της είχαν περάσει δευτερόλεπτα νωρίτερα στο ματς.

“Δεν τα παρατήσαμε ποτέ, είχαμε αφοσίωση στο παιχνίδι και οι αλλαγές μας έδωσαν τη νίκη. Θα δώσουμε τα πάντα μέχρι τέλους.” δήλωσε ο κόουτς Πουλάτ.

Εξέτισε τιμωρία ο Γιλμάζ (στόπερ), αλλά οι Γκουλάμ (αρ. μπακ), Σινίκ (εξτρέμ) συμπλήρωσαν κάρτες και δεν ταξιδεύουν. Τραυματίες οι Μακσίμοβιτς (στόπερ), Παρμάκ (μέσος), Ρίβας (εξτρέμ).