26η αγωνιστική

*Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε και στα εννέα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Μονπελιέ.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Παρί Σεν Ζερμέν – Μονπελιέ 3-0

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Νις, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Τοντιμπό στο 10′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση δυο λεπτά αργότερα, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 45′ με το πέναλτι του Σαβανιέ.

Επιστροφή στις νίκες μετά από τρεις εβδομάδες για το σύνολο του Ντερ Ζακαριάν, υπερπολύτιμο στη μάχη επιβίωσης το διπλό της προηγούμενης Παρασκευής, με το οποίο βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Σε κόρνερ και χάρη σε αστεία αντίδραση αμυνομένου πήρε προβάδισμα η Μονπελιέ, αλλά δεν το χάρηκε πολύ, αφού η άμυνα έχασε την κίνηση του αντίπαλου μέσου στο δεύτερο δοκάρι για το 1-1. Σε νέο στατικό κέρδισε το πέναλτι για το 1-2 η Μονπελιέ και στο δεύτερο ημίχρονο αμύνθηκε αποτελεσματικά σε χαμηλά μέτρα (30% κατοχή). Η Νις είχε δύο μεγάλες στιγμές για νέα ισοφάριση, απείλησε και η Μονπελιέ σε αντεπίθεση.

Με δύο νέα προβλήματα στον καταρτισμό της αποστολής ο κόουτς Ντερ Ζακαριάν, τραυματίστηκαν στη Νίκαια οι Χέφτι (δεξί μπακ), Σοτάρ (αμ. χαφ), παραμένει εκτός ο Σεν-Λουσέ (αρ. μπακ).

Μονπελιέ Στατιστικά

*Over 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Νις, για το κύπελλο. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Εμπαπέ (14′) και Ρουίθ (33′), δέχθηκε προσωρινά τη μείωση στο 37ο λεπτό, για να βρει και πάλι δίχτυα στο 60′ με τον Μπεράλντο.

8 ημέρες μετά την πρόκρισή τους στα προημιτελικά του Champions League, όπου κληρώθηκαν προχθές με την Μπαρσελόνα, (την Τετάρτη) οι Παριζιάνοι πέρασαν και στα ημιτελικά του Κυπέλλου, όπου τους περιμένει η Ρεν.

Χάθηκε η μπάλα στο γρήγορο προβάδισμα του Μπαπέ απέναντι στους Νικαιώτες, ο Ρουίθ εκμεταλλεύτηκε γκάφα του αντίπαλου κίπερ για το 2-0. Υπήρξε χαλάρωση από την ομάδα του Ενρίκε ακολούθως, δεν άκουσε το “καμπανάκι” από τη μείωση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν μεγάλη διπλή ευκαιρία στο ξεκίνημα της επανάληψης για να ισοφαρίσουν. Σε έμμεσα εκτελεσμένο κόρνερ ανακτήθηκε το προβάδισμα δύο τερμάτων για την Παρί, υπήρξαν προϋποθέσεις για 4ο γκολ, αλλά στις καθυστερήσεις ο Μοφί έχασε τετ α τετ για της Νις που θα έδινε σασπένς μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Στο πρωτάθλημα προέρχεται από τρεις σερί ισοπαλίες, αλλά ο τίτλος είναι ουσιαστικά εξασφαλισμένος με το +10 από τους διώκτες της.

Δίχως νέα προβλήματα για το σημερινό ταξίδι, παραμένουν εκτός οι Μαρκίνιος (στόπερ), Σκρίνιαρ (στόπερ), Κιμπεμπέ (στόπερ), Ασένσιο (εξτρέμ).