17η αγωνιστική

*Η αναμέτρηση ήταν αρχικά προγραμματισμένη για τις αρχές Αυγούστου, όμως διεξάγεται τώρα λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων που θα έχει εκείνη την περίοδο η Χάκεν.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Χάκεν – Μιάλμπι 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας σήμερα (29/05)!

ΜΙΑΛΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από τη Τζουργκάρντεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (11′, 23′) και παρότι μείωσε με τον Γιόχανσον στο 48′, δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 87ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Μιάλμπι, μετά και το εκτός 1-0 από τη Γκέτεμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντερς Τόρστενσον υποδέχθηκε τη Τζουργκάρντεν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-3. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (0-2) σε ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο και παρότι μείωσε με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, στην πορεία ήταν πιο παθητική και το “πλήρωσε” και με ένα τρίτο τέρμα προς το φινάλε.

Παραμένει έτσι στους 17 βαθμούς μέχρι τώρα και στο πρώτο μισό της κατάταξης, θέλοντας να διατηρηθεί σε επαφή με την τριάδα και τις ευρωπαϊκές θέσεις. Ηττήθηκε μια φορά στα έξι φετινά εντός της (3-2-1). Με πρόβλημα αποχώρησε στο τελευταίο ματς ο νεαρός φορ Μανέ και είναι αμφίβολος τώρα.

Μιάλμπι Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Γκάις, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο τέταρτο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 57′.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα είναι εδώ και τρία παιχνίδια η Χάκεν, έχοντας μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πάκο Γιόχανσεν φιλοξενήθηκε από τη Γκάις, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 3-0. Σε ένα αρκετά ανοιχτό παιχνίδι ανάμεσα τους, στοίχισε η αδυναμία στο τελείωμα των φάσεων που είχε και δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, παραμένει στους 17 βαθμούς και σε ισοβαθμία με τη σημερινή της αντίπαλο. Πανηγύρισε δυο νίκες στις πέντε φετινές εξόδους της (2-1-2), μένοντας με άδεια χέρια όμως στις δυο πιο πρόσφατες εξ αυτών. Γνώριμα τα όποια αγωνιστικά προβλήματα έχει να αντιμετωπίσει και πάλι.