*13η αγωνιστική

*GG στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Καϊζερσλάουτερν. Σκόραραν οι Γιουνγκ (22′) και Γκριν (54′ πεν.). Με δέκα ολοκλήρωσαν οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Τόμιακ (69′).

Αξιοποίησε την εξαιρετική εμφάνιση που πραγματοποίησε στο πρώτο ημίχρονο, βάζοντας ακόμα πιο δύσκολα με την έναρξη του δευτέρου στην Καϊζερσλάουτερν. Το έργο της Γκρόιτερ Φιρτ έγινε πιο εύκολο όταν απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 69′ πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη. Ήταν η τρίτη στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές, γνώρισε μόλις μία ήττα σε επτά από το Αμβούργο (2-0) στις 21 Οκτωβρίου (τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες).

Το “τριφύλλι” έχει εξαιρετική παράδοση με τη Φορτούνα Ντίσελντορφ: Παραμένει αήττητη στις εννέα τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις με απολογισμό 5-4-0. “Προφανώς και πρόκειται για μία ομάδα με ποιότητα κι έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα”, είπε ο προπονητής Τσόρνιγκερ.

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-1) από τη Βέχεν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Λι (10′), Τσάτιτς (26′) και Αϊρντάλε (42′ πεν.). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ένγκελχαρντ (79′).

Τα βρήκε σκούρα κόντρα στην πέρα για πέρα αποτελεσματική Βέχεν στο πρώτο ημίχρονο της μεταξύ τους αναμέτρησης. Προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια, δημιούργησε 17 ευκαιρίες μη καταφέρνοντας, ωστόσο, να νικήσει περισσότερες από μία φορά τον εξαιρετικό τερματοφύλακα Στρίτζελ (έξι αποκρουσεις). Ήττα σοκ για τη Φορτούνα Ντίσελντορφ που έβαλε τέλος σε αήττητο σερί τριών αγωνιστικών (2-1-0).

Στις έξι συνολικά εκτός έδρας αγωνιστικές που έδωσε ηττήθηκε μόνο από το Αμβούργο (1-0) στις 29 Σεπτεμβρίου (τρεις νίκες, μία ισοπαλία. Σε 12 επισκέψεις στην έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ για τη 2. Μπουντεσλίγκα η Φορτούνα Ντίσελντορφ μετρά τρεις ισοπαλίες και εννέα ήττες. Πέντε κίτρινες κάρτες συγκέντρωσε ο Ένγκελχαρντ.