10η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 παιχνίδια με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Οσασούνα δεν έχει υποστεί ήττα από την Εσπανιόλ στα πρόσφατα 5 παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΟΣΑΣΟΥΝΑ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 εκτός έδρας, από τη Βιγιαρεάλ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 42’ ο Ντανγιούμα σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 52’ ξανά ο Ντανγιούμα με εκτέλεση πέναλτι αυτή τη φορά, σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Οσασούνα δείχνει να έχει χάσει τη φόρμα της το τελευταίο διάστημα, έχει υποστεί απανωτές ήττες και θέλει άμεσα να επιστρέψει στις επιτυχίες. Προέρχεται από την ήττα στην έδρα της Βιγιαρεάλ (2-0), σ’ ένα ματς που δεν κατάφερε να προβάλει σθεναρή αντίσταση, δεχόμενη από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο. “Ο αντίπαλος ήταν ξεκάθαρα καλύτερος από εμάς”, δήλωσε χαρακτηριστικά ο τεχνικός των “Ροχίγιος”, Γιακόμπα Αρασάτε.

Πριν από αυτό έχασε επίσης, στην έδρα της από τη Βαλένθια με σκορ 1-2. Έμεινε στη σπουδαία επιτυχία να φύγει αλώβητη από τη Μαδρίτη και την αναμέτρηση του “Σαντιάγο Μπερναμπέου” απέναντι στη Ρεάλ με το τελικό σκορ να είναι 1-1. Μετρά μία νίκη και μία ισοπαλία πλέον, ως θετικά αποτελέσματα στα τελευταία πέντε ματς. Σε γενικές γραμμές έχει παρουσιάσει ένα καλοδουλεμένο σύνολο, με αγωνιστική ταυτότητα και κανείς δε μπορεί να την υποτιμήσει.

Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός ο δεξιός μπακ Ρουμπέν Πένια διότι είναι τιμωρημένος. Δεν επηρεάζει η απουσία του Κίκε Σεβέριο.

Οσασούνα Στατιστικά

*4/6 ματς τελευταία είχαν No Goal

*8/10 αναμετρήσεις είχαν “2-3 γκολ”

*Δέχεται γκολ σε 8/10 εντός έδρας

ΕΣΠΑΝΙΟΛ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 εντός έδρας, εναντίον της Βαγιαδολίδ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν στο πρώτο μέρος και έμειναν στο μηδέν. Στο 78’ ο Χοσέλου σκόραρε το μοναδικό τέρμα στο παιχνίδι και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Η Εσπανιόλ πανηγύρισε επιτέλους τους τρεις βαθμούς της νίκης, καθώς επιβλήθηκε της Βαγιαδολίδ (1-0) εντός έδρας. Μόλις η δεύτερη νίκη στη σεζόν για τους “Περικίτος”, αλλά την ήθελαν πολύ ύστερα από δύο διαδοχικές ισοπαλίες. Η ομάδα του Ντιέγο Μαρτίνεθ, πρώτα αναδείχτηκε ισόπαλη με την Κάδιθ εκτός έδρας με σκορ 2-2, ενώ είχε πραγματοποιήσει ανατροπή στο δεύτερο μέρος και μπήκε στο τελευταίο τέταρτο του ματς με προβάδισμα.

Νωρίτερα, έχασε δύο βαθμούς στο ματς απέναντι στη Βαλένθια, μέσα από τα χέρια της στα τελευταία δευτερόλεπτα, με το τελικό σκορ να είναι επίσης 2-2. Ο προπονητής της Εσπανιόλ ανέφερε ότι αρκετοί παίκτες ταλαιπωρήθηκαν από στομαχικές διαταραχές κάτι που τον προβληματίζει. “Δεν ξέρουμε πόσα λεπτά θα είναι ικανοί να αγωνιστούν”, δήλωσε χαρακτηριστικά. Όσον αφορά την αποστολή, εξέτισε ο επιθετικός Μπρέιθγουεϊτ. Είναι αμφίβολος ο Ρουμπέν Σάντσεθ.