ΚΡΙΣΙΟΥΜΑ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΓΚΟΪΑΝΙΕΝΣΕ Προγνωστικά

*20η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ατλέτικο Γκοϊανιένσε – Κρισιούμα 3-2

ΚΡΙΣΙΟΥΜΑ

Η Κρισιούμα επιβεβαίωσε την καλή της αγωνιστική κατάσταση, σκόραρε ένα τέρμα στο 53ο λεπτό, ήταν αρκετά καλύτερη από την αντίπαλο της και κέρδισε 0-1 στο γήπεδο της Σαμπάιο Κορέα. Αυτή ήταν η τρίτη της νίκη στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που δεν χάνει και μετά από πολύ καιρό βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Και τα πράγματα γίνονται πολύ καλύτερα γι’ αυτήν όποτε παίζει στο γήπεδό της, εκεί που είναι αήττητη στους εφτά τελευταίους αγώνες, με τέσσερις νίκες.

Όλα αυτά από τότε που ανέλαβε ο Ματζόλα Ζούνιορ ως προπονητής, καθώς νωρίτερα με τον Αρτζέλ στον πάγκο ξεκίνησε τη σεζόν με 5/5 ήττες! Δεδομένου του πόσο κλειστό και αμφίρροπο είναι το φετινό πρωτάθλημα, η απόσταση των εφτά βαθμών από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου δεν είναι απαγορευτική. Ειδικά αν συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό που μαζεύει βαθμούς τώρα τελευταία. Αλλά όπως είπε και ο μέσος της, Μανγκαμπέιρα: «Οφείλουμε να δώσουμε έμφαση στην άμυνα και να μην δεχόμαστε γκολ. Με την επιθετική ποιότητα που διαθέτουμε ένα τέρμα θα μπορούμε να το βρούμε πάντα για να κερδίσουμε».

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμού οι Φάμπιο Φερέρα (ΑΜ), Σάντρο (ΑΜ), αλλά επιστρέφει από τιμωρία ο Ελβις (ΜΕ) που θα μπει και στην ενδεκάδα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Κρισιούμα κέρδισε 0-1 εκτός την Σαμπάιο Κορέα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 6/9 under 2,5 εντός στο πρωτάθλημα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΓΚΟΪΑΝΙΕΝΣΕ

Η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τρία παιχνίδια, κερδίζοντας 1-0 εντός έδρας την Παϊσαντού, με γκολ στο 57ο λεπτό και ενώ νωρίτερα την είχε γλιτώσει με κάποιες επεμβάσεις ο τερματοφύλακας της στο πρώτο ημίχρονο. Βέβαια έχασε και πέναλτι πριν ανοίξει το σκορ. Αυτό το αποτέλεσμα, σε συνδυασμό με κάποια άλλα, της επέτρεψαν να ολοκληρώσει τον πρώτο γύρο στην πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου.

Ακόμη και έτσι, ο προπονητής της, Κλαούντιο Τενσάτι, θέτει ως πρώτο στόχο την κατάκτηση άλλων 15 βαθμών στο δεύτερο γύρο, ώστε να εξασφαλιστεί η παραμονή της ομάδας στην κατηγορία, χωρίς να κάνει λόγο για άνοδο. Πάντως διακρίνει περιθώρια βελτίωσης, πόσο μάλλον έχοντας ένα διάστημα 11 ημερών από το προηγούμενο παιχνίδι, στο οποίο είχε την ευκαιρία να προπονήσει αρκετά τους παίκτες του.

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα απουσιών, αλλά ο Τενσάτι δεν έχει αποφασίσει ακόμη και έχει αρκετές αμφιβολίες σχετικά με την ενδεκάδα που θα παρουσιάσει.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε κέρδισε 1-0 εντός την Παϊσαντού για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 5/9 over 2,5 εκτός στο πρωτάθλημα.