*10η αγωνιστική (τελευταία) των πλέι-οφ της Σούπερ Λιγκ. Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός, στην Ευρώπη οι ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός και Άρης. Αδιάφορα τα παιχνίδια της αγωνιστικής σε ό,τι αφορά τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

*Στην κανονική διάρκεια: ΑΕΚ – Ολυμπιακός 2-3, Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-0.

*Στα πλέι-οφ: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-1.

*Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη στα 10/13 τελευταία μεταξύ τους ντέρμπι, είναι αήττητος στα τελευταία 14 ματς εναντίον της ΑΕΚ (10-4-0).

*Έρχονται από 4/7 μεταξύ τους G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, ο Ολυμπιακός σκόραρε τουλάχιστον δύο γκολ στα 4/6 τελευταία ματς με την ΑΕΚ.

AEK ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 κόντρα στον Άρη. Καλύτερη η ΑΕΚ για 70 λεπτά, προηγήθηκε 2-0 με δύο γκολ του Λιβάι Γκαρσία στο 53’ και το 58’. Ο Άρης ρίσκαρε και άλλαξε την εικόνα του αγώνα, πίεσε πάρα πολύ, σκόραρε δύο φορές απ’ το 78’ μέχρι το 86’ με τα γκολ των Πάλμα και Μαντσίνι, το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις απ’ τον Ματέο Γκαρσία.

Έμεινε εκτός Ευρώπης με σοκαριστικό τρόπο το Σάββατο στο «Κλεάνθης Βικελίδης», παρότι στο μεγαλύτερο κομμάτι του ντέρμπι με τον Άρη ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις. Προσέγγισε σωστά το ματς, το πλάνο της δούλεψε, πατούσε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ όλα πήγαν τέλεια στα πρώτα 20 λεπτά του δεύτερου μέρους. Βρήκε δύο γκολ με τον Γκαρσία, το γήπεδο «σίγησε», το κλίμα ήταν υπέρ της. Ωστόσο, προσέγγισε πολύ χαλαρά το υπόλοιπο του αγώνα, οι παίκτες της ΑΕΚ θεώρησαν ότι όλα είχαν τελειώσει και απ’ το 75’ και έπειτα «εξαφανίστηκαν» απ’ το γήπεδο, δέχτηκαν τρία γκολ και έχασαν το ματς!

Είναι κάτι παραπάνω από σοκαριστικός ο τρόπος με τον οποίο οδηγείται στην αποτυχία η ΑΕΚ, ωστόσο μπορεί να πει κανείς ότι άξιζε τέτοιο φινάλε, σε μια σεζόν που δε λειτούργησε μεθοδικά και με ποδοσφαιρική λογική. «Έπρεπε να παίξουμε με το χρόνο σε τέτοιου είδους παιχνίδι, όπως το κάνουν οι αντίπαλοί μας πάρα πολλές φορές. Όταν είσαι μπροστά 2-0 και ο αντίπαλος νικάει, τότε αξίζουν συγχαρητήρια στον Άρη. Δεν είναι ώρα να πούμε τι φταίει», είπε ο κόουτς Οφρυδόπουλος, που είναι ο τελευταίος που ευθύνεται, καθώς οι παίκτες ήταν αυτοί που θα έπρεπε να βγάλουν στο γήπεδο προσωπικότητα και χαρακτήρα.

Απ’ το Σάββατο και έπειτα ο οργανισμός ΑΕΚ δείχνει σε «κωματώδη» κατάσταση, δεν υπάρχει καμία ενημέρωση για το μέλλον, αναμένονται αποφάσεις. Οπαδοί πήγαν να ζητήσουν εξηγήσεις το βράδυ του αγώνα στα Σπάτα από τους παίκτες, ενώ το πρωί της Δευτέρας έκαναν την εμφάνισή τους έξω από τα γραφεία της ΠΑΕ, απαιτώντας την παραίτηση των στελεχών της ομάδας μετά από συνάντηση μαζί τους. Όλα δείχνουν ότι η σημερινή αγγαρεία θα μετατραπεί σε ευκαιρία εκδήλωσης της αγανάκτησης του κόσμου της ΑΕΚ.

Σε αγωνιστικό επίπεδο, οι απουσίες είναι αρκετές, επιστρέφει ο Γαλανόπουλος έπειτα από πολύ καιρό.

AEK ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 Goal στα 18/24 τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*G/G στα 11/18 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στον ΠΑΟΚ. Ο Σοάρες το 0-1 στο 2’, ισοφάρισε ο Καρβάλιο στο 41’. Μέτριο ματς στο δεύτερο μέρος, ελάχιστες οι καλές φάσεις.

Έπαιξε με αλλαγές στην εντός έδρας φιέστα με τον ΠΑΟΚ, έμεινε στο 1-1, αλλά το αποτέλεσμα ήταν το τελευταίο που είχε σημασία. Ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε με το γκολ του Σοάρες στο δεύτερο λεπτό, η παρουσία των Κρέσπο-Ίνγκασον στο κέντρο της άμυνας προσέφερε σιγουριά, μια λάθος εκτίμηση του Τσαούση έφερε την ισοφάριση για τον Ολυμπιακό. Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο 45λεπτο, ελάχιστες οι καλές φάσεις στις δύο εστίες, δίκαιο το αποτέλεσμα.

«Χτίζουμε και το μέλλον, δεν σκεφτόμαστε μόνο το παρόν. Υπάρχουν παιδιά που δεν είχαν αγωνιστεί αρκετά να ζήσουν μία τέτοια ατμόσφαιρα. Είχαμε παίκτες που έδωσαν ένα ματς πριν από τρεις μέρες και χρειάζονταν ανάσες. Σήμερα είδαμε αντίδραση. Ζήσαμε μία υπέροχη ατμόσφαιρα, υπήρχαν παίκτες που το έζησαν πρώτη φορά», είπε ο κόουτς Μαρτίνς. Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα μετά την εντός έδρας ήττα 1-2 κόντρα στον Παναθηναϊκό, είχαν προηγηθεί τρεις σερί νίκες για το πρωτάθλημα.

Οι Πειραιώτες έχουν κατακτήσει μαθηματικά τον τίτλο, σήμερα θα παραταχθούν με πολλές αλλαγές, αφού έμειναν εκτός οι Βατσλίκ, Τζολάκης, Παπασταθόπουλος, Λαλά, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ, Μ. Καμαρά, Εμβιλά και Ροντρίγκες.