*Ρεβάνς για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Ολυμπιακός – Ατρόμητος.

*Στην πρώτη αναμέτρηση: Λεβαδειακός – Άρης 1-2

*Στο πρωτάθλημα: Λεβαδειακός – Άρης 1-1

*Ο Άρης κράτησε το μηδέν στα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στο “Κλεάνθης Βικελίδης” (7-1-0).

ΑΡΗΣ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-0) του Αστέρα Τρίπολης. Σκόραραν Μάνου Γκαρθία (19′), Φαμπιάνο (32′) και Καμάτσο (89′).

Επιστροφή στις νίκες για Άρη μετά την κάκιστη εμφάνιση και ήττα στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ. Το συγκρότημα του Πάρντιου προσπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Αστέρα Τρίπολης στο “Κλεάνθης Βικελίδης” (3-0) σκαρφαλώνοντας, παράλληλα, στην 5η θέση της βαθμολογίας της Σούπερ Λιγκ (+2 από Βόλο).

Συνολικά καλύτεροι οι “κιτρινόμαυροι” σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από τους αντιπάλους τους, παρά σε μόνο μία στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο. Παραμένουν αήττητοι σε πέντε εντός έδρας αναμετρήσεις με απολογισμό 4-1-0: Κράτησαν το μηδέν στις τρεις, σκόραραν τουλάχιστον από δύο φορές σε ισάριθμες.

Ολοκληρώθηκε η επιστροφή του Καμαρά στον Άρη από τον Ολυμπιακό. Ο 27χρονος Μαυριτανός επιθετικός τέθηκε στην αποστολή της σημερινής αναμέτρησης και δεν αποκλείεται να πάρει χρόνο συμμετοχής. Δεν υπολογίζονται Νταρίντα, Πάλμα και Ενκουλού. Την Κυριακή (15/1) ο Άρης φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό.

ΑΡΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-1) από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Μπάλαν (45′), Εραμούσπε (65′) και Παμλίδη (69′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Παναγιώτου (88′).

Στα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα της Σούπερ Λιγκ παρέμεινε ο Λεβαδειακός, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 από τον ανεβασμένο ΠΑΣ Γιάννινα στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας. Ακίνδυνος στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε πίεση από τους φιλοξενούμενους που σκόραραν λίγο πριν την ολοκλήρωση αυτού.

Ισορρόπησε από το ξεκίνημα του δεύτερου μέχρι και το 65′, όταν ο Εραμούσπε “κλείδωσε” το “τρίποντο” για τους αντιπάλους του. Παραμένοντας στους έντεκα βαθμούς ο Λεβαδειακός καταλαμβάνει την 12η θέση και βρίσκεται στο +3 από τον ουραγό Ιωνικό. Μακριά από το σπίτι του πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε δέκα αναμετρήσεις επί της Λάρισας (2-1) στις 19 Οκτωβρίου (τρεις ισοπαλίες, έξι ήττες):

Δεν σκόραρε στις έξι, δέχτηκε γκολ στις επτά. Αρκετές οι απουσίες για τον προπονητή Βέλιτς ενόψει της σημερινής ρεβάνς, δεν υπολογίζονται για διαφορετικούς λόγους επτά ποδοσφαιριστές. Την Κυριακή (15/1) ο Λεβαδειακός φιλοξενείται στον Αστέρα Τρίπολης.