*Ημιτελικά των πλέι οφ Ευρώπης. Μονός αγώνας, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στην κανονική διάρκεια: Ναϊμέγκεν – Γκόου Αχέντ Ιγκλς 1-1 και Γκόου Αχέντ Ιγκλς – Ναϊμέγκεν 2-2

*Στο κύπελλο (18/1): Ναϊμέγκεν – Γκόου Αχέντ Ιγκλς 2-1

*Μόλις μία νίκη έχει η Γκόου Αχέντ στα εννιά τελευταία εκτός απέναντι στην Ναϊμέγκεν (4-4-1).

ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε άνετα με 1-4 την Άλμερε Σίτι εκτός έδρας την τελευταία αγωνιστική. Μολονότι έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος (19′), βρήκε την ανατροπή πριν την ανάπαυλα (32′, 45+1′) και στην επανάληψη συνέχισε με την ίδια ένταση και σκόραρε άλλα δύο τέρματα (63′, 80′).

Ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, αφού πέρασε επιβλητικά από την έδρα της Άλμερε Σίτι (1-4), σε ματς όπου κυριάρχησε απόλυτα και έδειξε την ποιότητά της στο χορτάρι. Μπήκε κάπως πιο προβληματικά στο παιχνίδι και για αυτό έμεινε και πίσω στο σκορ, ωστόσο στην συνέχεια αφυπνίστηκε και έφτασε στην ανατροπή με μεγάλη ευκολία.

Άκρως επιτυχημένη η σεζόν μέχρι τώρα, αφού τερμάτισε στην έκτη θέση του πρωταθλήματος και έχασε στις λεπτομέρειες το κύπελλο από την Φέγενορντ στον τελικό (1-0). Εδώ που έφτασε βέβαια, οφείλει να διεκδικήσει την έξοδο στην Ευρώπη και στο σημερινό ματς λογίζεται ως το φαβορί απέναντι στην Γκόου Αχέντ Ιγκλς.

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τα όσα πετύχαμε στην σεζόν, ωστόσο έχουμε την ευκαιρία να βγούμε στην Ευρώπη και οφείλουμε να την αξιοποιήσουμε», ξεκάθαρος ο τεχνικός Μέιχερ, ο οποίος δεν θα κάτσει σήμερα στον πάγκο της ομάδας λόγω τιμωρίας.

Δεν αγωνίστηκε στο ματς με την Άλμερε και δίνεται αμφίβολος ο καλός εξτρέμ Γκονζάλεζ. Εξέτισε και επιστρέφει ο βασικός στόπερ Νάουτινκ, εξακολουθεί να απουσιάζει ο βασικός στόπερ Σάντλερν και ο χρήσιμος μπακ Φαν Ρόι. Μακροχρόνια τα υπόλοιπα προβλήματα που αντιμετωπίζει, ο λόγος για τον μέσο Ντε Βιτ, τον εξτρέμ Σάντσες και τον φορ Ντοστ.

Ναϊμέγκεν Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με διπλό στο πρώτο ημίχρονο

*7/9 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΓΚΟΟΥ ΑΧΕΝΤ ΙΓΚΛΣ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 1-2 την Φόλενταμ εκτός έδρας την τελευταία αγωνιστική. Άνοιξε το σκορ στο 16′, ισοφαρίστηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45+1′), αλλά με γκολ του Γιανσάνα στο 88′ πήρε την νίκη.

Αδιάφορο το παιχνίδι απέναντι στην υποβιβασμένη Φόλενταμ, το οποίο και κατόρθωσε να κερδίσει με μεγάλη δυσκολία. Τηρουμένων των αναλογιών, ήταν μια σημαντική νίκη καθώς έβαλε τέλος σε ένα σερί έξι αγώνων χωρίς τρίποντο (0-3-3), ενώ παράλληλα έφτιαξε την ψυχολογία της εν όψει των πλέι οφ. Δεν έπιασε πάντως υψηλά στάνταρ απόδοσης και κέρδισε κυρίως χάρη στην ποιότητά της, παρά στον τρόπο με τον οποίον προσέγγισε το ματς.

Παρά το διαφαινόμενο ντεφορμάρισμά της τους τελευταίους μήνες και την κούραση που βγάζουν ορισμένοι βασικοί της παίκτες, πέτυχε κάτι πολύ μεγάλο για τα δεδομένα της. Για πρώτη φορά στην ιστορία της, εξασφάλισε την συμμετοχή της στα πλέι οφ και το γεγονός πως απέχει δύο ενενηντάλεπτα από την συμμετοχή της σε προκριματικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης, έχει σίγουρα ξεχωριστή σημασία.

«Τα παιχνίδια απέναντι στην Ναϊμέγκεν ήταν ισορροπημένα και θεωρώ πως κάτι ανάλογο θα συμβεί και αυτή την φορά. Είμαστε ενθουσιασμένοι και έχουμε μπροστά μας μια μεγάλη πρόκληση», τόνισε ο τεχνικός Χάκε.

Παραμένει τραυματίας ο πολύτιμος επιτελικός μέσος Βίλουμσον, αμφίβολος δίνεται ο βασικός εξτρέμ Βάλακερ Έντβαρτσεν και ο ηγετικός μπακ Ντέιλ.