* 3η αγωνιστική

* No Goal τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Γιουνάιτεντ κέρδισε και τα 4 περσινά, σε Πρέμιερ και Λιγκ Καπ, με συνολικό σκορ 10-0!

* Η Γιουνάιτεντ μετρά 10 σερί νίκες επί της Φόρεστ, ανεξαρτήτως διοργάνωσης, με συντελεστή τερμάτων 36-3!!!

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Τότεναμ. Ο Σαρ (49’) άνοιξε το σκορ και με αυτογκόλ του Μαρτίνες (83’) διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Δεν ήταν πειστική η εικόνα της Γιουνάιτεντ και στο πρώτο απαιτητικό παιχνίδι της σεζόν, της έλειψαν οι εντάσεις στη μεσαία γραμμή, αλλά το τελικό σκορ στο Λονδίνο την αδικεί (1.74 – 2.07 xGoals).

Ήταν καλύτερη παίζοντας άμεσα στο πρώτο ημίχρονο (1.38 xGoals), ξόδεψε σπουδαίες στιγμές με Ράσφορντ, Φερνάντες και σε αντίθεση με την πρεμιέρα αδικήθηκε από τους διαιτητές στο χέρι του Ρομέρο. Στο δεύτερο μέρος είχε μεγαλύτερες αποστάσεις μεταξύ των γραμμών, χτυπήθηκε κάθετα από την Τότεναμ και δεν είχε σωστή αντίδραση στο προβάδισμα των γηπεδούχων. Έγινε αργή σε παιχνίδι πρωτοβουλίας, δεν είχε λύσεις απέναντι σε συμπτυγμένο αντίπαλο και στις μεταβάσεις κινδύνεψε με μεγαλύτερο σκορ.

Ανέτοιμος ο Κασεμίρο, δεν θυμίζει την περσινή του εικόνα, ανύπαρκτος και πάλι ο Μάουντ, επιπόλαιοι ξανά οι Άντονι, Γκαρνάτσο. Σε δημιουργικό συντελεστή έχει εξελιχθεί πολύ γρήγορα ο Ονάνα, που έχει την ικανότητα να δημιουργεί ανισορροπίες με τις βαθιές του μπαλιές.

Η επιστροφή στο Old Trafford δημιουργεί μία ασφάλεια για το σύνολο του Τεν Χάαχ, αφού εκεί μετρά 7 σερί νίκες και τρέχει αήττητο ρεκόρ 16-3-0 από την πρεμιέρα της περασμένης σεζόν!

Πλησιάζει στο ντεμπούτο του ο Χόιλουντ (φορ), αλλά δεν προλαβαίνει το σημερινό παιχνίδι. Νέα προβλήματα τραυματισμών οι Μάουντ (μέσος) και Σο (αρ. μπακ) που θα επιστρέψουν μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων. Παραμένουν εκτός οι Χίτον (κίπερ), Μαλάσια (αρ. μπακ), Ντιαλό (μέσος).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 7/10 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια

* No Goal τα 7/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Ο Αβονίγι (3’) άνοιξε το σκορ για την Φόρεστ, ο Χάμερ (48’) ισοφάρισε για την Σέφιλντ και ο Γουντ (89’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με νίκη συνοδεύτηκε η εντός έδρας πρεμιέρα της Φόρεστ την προηγούμενη Παρασκευή, κατέκτησε “τρίποντο” που μπορεί να αποδειχθεί πολύ σημαντικό στην οικονομία του πρωταθλήματος.

Έκανε δυνατό μπάσιμο στο παιχνίδι, εξαργύρωσε την πίεση ψηλά με φορίσια κεφαλιά του Αβονίγι που σκόραρε και στην πρεμιέρα. Για 20 λεπτά έδειχνε να κυριαρχεί, έχοντας προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά έπεφταν οι εντάσεις της, με αποτέλεσμα η Σέφιλντ να ισορροπήσει. Οι “λεπίδες” έκλεισαν καλά το ημίχρονο και επέστρεψαν με το ίδιο τέμπο μετά την ανάπαυλα για να ισοφαρίσουν σε δεύτερο χρόνο από στατική φάση. Έγινε ανυπόμονη στην συνέχεια η Φόρεστ, γλίτωσε τη διπλή γκάφα των στόπερ της με τον Τέρνερ να βγάζει το τετ α τετ των φιλοξενούμενων και πανηγύρισε με δεύτερο γκολ καρμπόν. Με τον Οριέ και πάλι στην σέντρα και τον Γουντ, που αντικατέστησε τον Αβονίγι, να πιάνει πολύ πιο δύσκολη κεφαλιά για το 2-1.

Ως η πιο αδύναμη εκτός έδρας ομάδας της λίγκας έκλεισε την περασμένη σεζόν, με σερί 0-3-8 μακριά από το Νότιγχαμ ταξιδεύει στο Μάντσεστερ.

Σταθερές οι απουσίες των Χένεσεϊ (κίπερ), Φελίπε (στόπερ), Μπιανκόνε (μέσος), αμφίβολος είναι Άινα (αρ. μπακ) που ξεκίνησε βασικός στην πρεμιέρα και ο νεοφερμένος Μοντιέλ (δεξί μπακ). Αποχώρησε ως δανεικός για τον Ολυμπιακό ο Ρίτσαρντς (αρ. μπακ).