7η αγωνιστική

*Η Μπρομαποϊκάρνα επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Μιάλμπι.

*2-3 Goals τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΜΙΑΛΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 18ο λεπτό με τον Ρεκιάερ και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (22′, 34′), στην πορεία βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τους Γιάγκνε (43′) και Κίλεριχ (90’+3).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μιάλμπι, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και είχε μια ισοπαλία και δυο ήττες. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντερς Τόρστενσον υποδέχθηκε την Κάλμαρ, της οποίας και επικράτησε με 3-2. Σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και παρότι δέχθηκε προσωρινά την ανατροπή (1-2), εν τέλει είχε την υπομονή για να βρει το νικητήριο τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Τρίτη νίκη μετά και τις έξι πρώτες στροφές, έχοντας προηγηθεί εκείνες κόντρα σε Χάκεν (0-1 εκτός) και Νόρκεπινγκ (3-0 εντός), φτάνοντας παράλληλα τους δέκα βαθμούς μέχρι τώρα. Γνώριμα τα όποια αγωνιστικά προβλήματα αντιμετωπίζει.

Μιάλμπι Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΟΜΑΠΟΪΚΑΡΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από τη Γκέτεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο πέμπτο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 64′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 83′.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Μπρομαποϊκάρνα, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια νίκη και ισοπαλία. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Όλοφ Μέλμπεργκ υποδέχθηκε τη Γκέτεμποργκ, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 0-3. Βρέθηκε πίσω από νωρίς και παρότι προσπάθησε να αντιδράσει, δεν κατάφερε να πετύχει κάτι μέχρι την ανάπαυλα. Στην πορεία έβγαλε κούραση, την οποία εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι για να σκοράρουν ακόμη δυο φορές.

Αυτή ήταν και η δεύτερη ήττα της στο τρέχων πρωτάθλημα, μετά και από εκείνη στην έδρα της Χάκεν, με 4-3. Παραμένει έτσι στους οκτώ βαθμούς μετά τις έξι πρώτες στροφές. Εξέτισε την τιμωρία του ο αμυντικός Μπιερκάντερ.