6η αγωνιστική

*Τον Αύγουστο του 1996 χρονολογείται το τελευταίο Διπλό της ΑΪΚ στην έδρα της Μάλμε, για το πρωτάθλημα.

*No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΜΑΛΜΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Τζουργκάρντεν, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με παίκτη περισσότερο από το 83′, βρήκε δίχτυα με τον Μποτχάιμ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αρκετά δυναμικό το ξεκίνημα της Μάλμε στο φετινό πρωτάθλημα και στην προσπάθεια να υπερασπιστεί τον τίτλο της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Ρίντστρεμ φιλοξενήθηκε από τη Τζουργκάρντεν, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1. Σε ένα αρκετά έντονο παιχνίδι, όπου κυριάρχησαν τα νεύρα και από τις δυο πλευρές, η ίδια κατάφερε να “κλέψει” το τρίποντο στο φινάλε, σε μια φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ.

Πέμπτη νίκη της στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος, έχοντας προηγηθεί αυτές επί των Νόρκεπινγκ (1-5 εκτός), Χάμαρμπι (2-0 εντός), Βάρναμο (0-4 εκτός) και Βαστέρας (1-0 εντός). Με την ψυχολογία να είναι στα ύψη, θα προσπαθήσει να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες. Την ερχόμενη Τετάρτη (01/05) θα παίξει κόντρα στη Τζουργκάρντεν, για τον τελικό του κυπέλλου.

Μάλμε Στατιστικά

*No Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Βάρναμο, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 19ο λεπτό με τον Εντχ, για να βρει και δεύτερο τέρμα στο 44′ με τον Χάνσεν.

Αήττητη παραμένει μετά και τις πέντε πρώτες αγωνιστικές η ΑΪΚ. Την προηγούμενη, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ υποδέχθηκε τη Βάρναμο, της οποίας και επικράτησε με 2-0 στο μεταξύ τους. Έπαιξε όσο χρειάστηκε στο παιχνίδι αυτό και ευτύχησε να βρει δυο φορές δίχτυα μέχρι και την ανάπαυλα. Στην πορεία κατέβασε ταχύτητα, έτσι ώστε να κάνει και συντήρηση δυνάμεων, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και από εκείνη που προηγήθηκε στο ντέρμπι με τη Τζουργκάρντεν (2-0 εντός), φτάνοντας παράλληλα τις τρεις για φέτος (3-2-0). Έχει ψυχολογία, αλλά γνωρίζει ότι το έργο της δεν θα είναι εύκολο σε μια έδρα που παραδοσιακά τα βρίσκει σκούρα.