21η αγωνιστική

*Αήττητη η Ρεμς στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Λοριάν, έχοντας επικρατήσει στα 3/5 εξ αυτών.

*No Goal και Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ρεμς – Λοριάν 1-0

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Μετς, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 19′ με τον Μπαμπά και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση τρία λεπτά αργότερα, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 58′ με τον Κατσέρη.

Μετά από δέκα παιχνίδια πρωταθλήματος και με απολογισμό τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες, η Λοριάν πανηγύρισε και πάλι τη νίκη. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεζίς Λε Μπρι φιλοξενήθηκε από τη Μετς, της οποίας και επικράτησε με 1-2.

Ισορροπημένο σε γενικές γραμμές το μεταξύ τους και με λίγες αξιόλογες στιγμές. Η ίδια μπορεί να πήρε πρώτη το προβάδισμα, ωστόσο αυτό δεν κράτησε για πολύ, καθώς τρία λεπτά αργότερα ένα λάθος στη μεσαία γραμμή, έφερε αντεπίθεση και εν τέλει την ισοφάριση από τους γηπεδούχους. Παρόλα αυτά, λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας βρήκε ξανά δίχτυα, με τον Παναγιώτη Κατσέρη να σκοράρει στη δεύτερη συμμετοχή του με τη νέα του ομάδα.

Σημαντικό αποτέλεσμα στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία. Είναι ωστόσο στο -3 από τη ζώνη σωτηρίας, ούσα και στο +1 από την ουραγό Κλερμόν. Αγνοεί τη νίκη στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία και είχε δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες.

Κανονική στη διάθεση του προπονητή τους τέθηκαν και πάλι οι Γιονγκβά και Τοσίν. Εκτός μάχης παραμένουν οι τραυματίες Μπενζαμέν Μεντί, Ιγκόρ Σίλβα και Μπουσγάρ, καθώς και ο διεθνής Καλουλού.

Λοριάν Στατιστικά

*Over 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΕΜΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από την Τουλούζ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-3 (11′, 31′, πεν. 45’+2), για να μειώσει δις με τους Τέουμα (49′) και Ακιέμε (90’+1).

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Ρεμς, βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί των τριών αγώνων στο πρωτάθλημα. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βιλ Στιλ υποδέχθηκε την Τουλούζ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-3.

Μετά από ένα τραγικό πρώτο ημίχρονο για την ίδια, είδε την αντίπαλο της να σκοράρει τρεις φορές και τα πράγματα να γίνονται εξαιρετικά δύσκολα. Ρίσκαρε αρκετά με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και μείωσε γρήγορα. Είχε κάποιες καλές στιγμές στην πορεία, ούσα αυτή που απειλούσε περισσότερο, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει ξανά στις καθυστερήσεις, για το τελικό αποτέλεσμα.

Κάπως έτσι, υποχώρησε ακόμη περισσότερο στην κατάταξη και βγήκε εκτός εξάδας, από την οποία και απέχει πλέον πέντε βαθμούς. Ηττήθηκε στις 3/4 πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε παράλληλα και ένα διπλό.

Μετράει επιστροφές ο Βέλγος τεχνικός για το σημερινό παιχνίδι, καθώς μπορεί να υπολογίζει και πάλι στους Ιμπραχίμ Ντιακιτέ, Ίτο και Νακαμούρα, που ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις με τις εθνικές τους. Για τον ίδιο λόγο εξακολουθεί να απουσιάζει ο Ουμάρ Ντιακιτέ.