*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για τη φάση των «32» του Κυπέλλου Ισπανίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθούν παράταση κι εφόσον χρειαστεί πέναλτι.

*Κεκλεισμένων των θυρών.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΙΜΠΙΖΑ ΑΝΑΛΥΣΗ (Γ’)

Η Ίμπιζα συμμετέχει στην γ’ τη τάξει κατηγορία της Ισπανίας (γνωστή ως Segunda B) και -αν μη τι άλλο- η παρουσία της στους “32” του Κυπέλλου αποτελεί τεράστια επιτυχία. Βρίσκεται στον 2ο όμιλο του 3ου γκρουπ, εκεί εντυπωσιάζει πλήρως με τις εμφανίσεις και μετά το πέρασμα δέκα αγωνιστικών είναι αήττητη με ρεκόρ 8-2-0 (15-1 επιμέρους σκορ), φιγουράροντας στην κορυφή του ομίλου της και στο +7 από την 2η Χέρκουλες.

Στο τελευταίο της χρονικά παιχνίδι έκανε το 5Χ5 στην έδρα της (σε όλα κράτησε το μηδέν παθητικό) επικρατώντας 1-0 της Λεβάντε Β’. Στο Κύπελλο τώρα, η Ίμπιζα πέρασε δύο γύρους, στον πρώτο έκαμψε στην παράταση το εμπόδιο της Κομποστέλα (1-1 κανονικός αγώνας, 2-1 παράταση) και στον δεύτερο έκανε τη μεγάλη έκπληξη συντρίβοντας με 5-2 την Θέλτα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 κόντρα στη Λεβάντε Β’. Το γκολ με πέναλτι ο Σίριο στο 8’.

ΙΜΠΙΖΑ Στατιστικά

*Under 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε ανέπαφη την εστία της στα 6/8 πρόσφατα παιχνίδια της.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ ΑΝΑΛΥΣΗ (Α’)

Πλέει σε πελάγη ευτυχίας από την περασμένη Κυριακή η Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία κατέκτησε για τέταρτη φορά το Σούπερ Καπ Ισπανίας κερδίζοντας στην παράταση την Μπαρτσελόνα στη Σεβίλλη. Αποδείχθηκε εξαιρετικά μαχητική κόντρα στους “μπλαουγκράνα”, παρότι έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να φτάσει σε αμφότερες στην ισοφάριση οδηγώντας το ματς στην παράταση. Εκεί, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον επιθετικό Γουίλιαμς έκανε το 3-2 κρατώντας το υπέρ της σκορ ως το φινάλε του έξτρα ημιώρου. Ακολούθησαν έξαλλα πανηγύρια από παίκτες, τεχνικό επιτελείο, με την ομάδα να επιστρέφει στους τίτλους για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2015/2016 όπου είχε κατακτήσει πάλι το Σούπερ Καπ.

Στο πρωτάθλημα τώρα, η ομάδα του Μαρθελίνο έρχεται από ήττα εντός έδρας με 3-2 από την Μπαρτσελόνα, δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, μετράει δύο νίκες στις τελευταίες εννιά αγωνιστικές (2-3-4) υποχωρώντας στην 12η θέση, στο -9 απ’ την εξάδα και στο +5 απ’ την επικίνδυνη ζώνη. Το Κύπελλο αποτελεί έναν από τους στόχους της, θα το δει σοβαρά, παίζει κόντρα σε μια καταφανώς κατώτερη ομάδα και έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Θα υπάρξουν αλλαγές στην ενδεκάδα από τον κόουτς Μαρθελίνο. Επέστρεψαν στις προπονήσεις ο αμυντικός Γιούρι και ο χαφ Ουνάι Λόπεθ, αμφότεροι πάντως θα προστατευθούν. Εκτός αποστολής έμεινε ο στόπερ Ινίγο Μαρτίνεθ.

Προηγούμενο ματς: Νίκησε στην παράταση την Μπαρτσελόνα κατακτώντας το Σούπερ Καπ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 40’, ισοφάρισε με τον Ντε Μάρκος στο 42’, δέχθηκε το 2-1 στο 77’, απάντησε με τον Βιγιαλίμπρε στο 77’ και οδήγησε το ματς στην παράταση. Εκεί, σκόραρε με τον Γουίλιαμς στο 93’ και κατέκτησε το τρόπαιο.