* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (03/09): Σλασκ – Γιαγκελόνια 2-1

* Στο Κύπελλο (26/09): Γιαγκελόνια – Σλασκ 2-0

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Γκόρνικ Ζάμπρζε. Οι Ράσακ (24’), Ενάλι (68’) σκόραραν για την Γκόρνικ και ο Τσαλισκάνερ (70’) μείωσε για την Γιαγκελόνια.

Δείχνει να μην αντέχει την πίεση του πρωταθλητισμού η Γιαγκελόνια, το Σάββατο στο Ζάμπρζε πλήρωσε και την κούραση από τη μεσοβδόμαδη παράταση, για να φτάσει τα τρία παιχνίδια δίχως νίκη (0-1-2) στην Ekstraklasa.

Είχε την επιθετική πρωτοβουλία στο 1ο ημίχρονο (66% κατοχή) και την πρώτη καλή ευκαιρία, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ από στατικό. Απειλήθηκε σε μετάβαση ακολούθως, αλλά πήγε στην ανάπαυλα πιέζοντας τα αντίπαλα καρέ. Συνέχισε να το κάνει στην επανάληψη, αλλά στη δεύτερη καλή αντεπίθεση της Γκόρνικ μετά την ανάπαυλα έγινε το 2-0. Σε μία από τις λίγες περιπτώσεις που βρήκε τους γηπεδούχους ανοργάνωτους μείωσε η Γιαγκελόνια, αλλά δεν έφτασε κοντά σε ισοφάριση.

“Είμαστε πολύ ενθουσιασμένοι για αυτή τη συνάντηση. Θα κάνουμε τα πάντα για να κερδίσουμε. Δεν γίνονται όλα όμορφα και εύκολα. Κλείσαμε το ματς στο Ζάμπρζε, εστιάζουμε στην πρόκληση που έχουμε μπροστά μας. Ας απολαύσουμε την στιγμή που βρισκόμαστε.” δήλωσε ο κόουτς Σιεμιένιετς.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός Σάτσεκ (δεξί μπακ), παραμένει εκτός ο τραυματίας Νάστιτς (αρ. μπακ).

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 7 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 8/11 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΛΑΣΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Βίτζεβ Λοτζ. Ο Ναουέλ σκόραρε δις (53’, 78’) για την Σλασκ και ο Ρόντιτς (90+3’) μείωσε για τη Βίτζεβ.

Αδικούταν από το γεγονός ότι ξεκίνησε το 2024 δίχως γκολ στα τρία πρώτα παιχνίδια (0-1-2),. Οι εμφανίσεις της ήταν καλές και μετά την σημαντική ισοπαλία στο Πόζναν, το Σάββατο έσπασε το “ρόδι” για να βρεθεί ξανά μόνη στην κορυφή της Ekstraklasa.

Άχρωμο το πρώτο ημίωρο απέναντι στη Βίτζεβ, έκλεισε το ημίχρονο με χαμένο τετ α τετ μετάβασης και ακυρωθέν γκολ. Ο καταλυτικός χαφ Ναουέλ αξιοποίησε το αχρείαστο πέναλτι που της παραχώρησαν οι φιλοξενούμενοι. Με την είσοδο του αρχισκόρερ Εξπόσιτο η Σλασκ έκανε ένα ακόλουθο πολύ δυνατό 20λεπτο, στο οποίο έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες πριν ο Ναουέλ φύγει στο χώρο για το 2-0, το οποίο ουσιαστικά τέλειωσε το ματς.

“Η ατμόσφαιρα είναι υπέροχη. Είμαστε ικανοποιημένοι με το πως λειτουργεί και ανταποκρίνεται η ομάδα.” δήλωσε ο κόουτς Μαγκιέρα, ο οποίος είναι αήττητος στα 9 τελευταία πρωταθληματικά ταξίδια (7-2-0).

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφουν από τιμωρίες καρτών οι σημαντικοί μέσοι Σβαρτς, Ποκόρνι, αντιθέτως τιμωρημένος είναι σήμερα ο Ματσένκο (μπακ). Μακροχρόνια τραυματίας ο Ποπράβα (στόπερ), λύθηκε το συμβόλαιο του Ζοχόρε (φορ) που δεν υπολογιζόταν.