*Στην κανονική διάρκεια: Καλλιθέα Χανιά 0-1 και Χανιά – Καλλιθέα 0-0

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G και Under 2,5

*Aπόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-3-2).

ΧΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Πέρασαν «αέρα» από την έδρα της Καλαμάτας με 0-5 την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι οφ. Άνοιξαν το σκορ στο 2′, ήδη στο 8′ είχαν βρει και δεύτερο γκολ ενώ ακολούθησε άλλο ένα μέχρι την ανάπαυλα (37′). Στο ρελαντί, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν άλλα δύο τέρματα στο 71′ και στο 86′ αντίστοιχα.

Την καλύτερη δυνατή απάντηση έδωσαν τα Χανιά μετά την βαριά ήττα στην πρεμιέρα απέναντι στον Ιωνικό. Δεν αστειεύτηκαν στην έδρα της Καλαμάτας, πραγματοποιήσαν ενδεχομένως την καλύτερή τους εμφάνιση και κέρδισαν με το εντυπωσιακό 5-0. Άνευ σχολιασμού το παιχνίδι, η εικόνα και το σκορ μιλάνε από μόνα τους. Πλέον ακολουθεί ένα τεράστιο παιχνίδι, αφού οι Κρητικοί βρίσκονται στο -3 από την κορυφή και την Καλλιθέα, σε περίπτωση νίκης βάζουν αυτομάτως «φωτιά» στην υπόθεση ανόδου.

Η ομάδα του Ταουσιάνη χει χτίσει καλό σερί εντός έδρας, όπου παραμένει αήττητη μέσα στην χρονιά. Τραυματίες παραμένουν οι Βουό και Νίκολιτς, με τον τελευταίο να μένει στα πιτς για δεύτερο σερί ματς.

Χανιά Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια τους έληξαν με Over 3,5

*Βρέθηκαν να προηγούνται στα 3/4 τελευταία πρώτα ημίχρονα

ΚΑΛΛΙΘΕΑ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 1-1 απέναντι στον Ιωνικό εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική των πλέι οφ. Έμεινε πίσω στο σκορ με πέναλτι του Γιακουμάκη (30′), αλλά βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Λουκίνα στις αρχές της επανάληψης (47′).

Απώλεσε μια μεγάλη ευκαιρία η Καλλιθέα, καθώς αν κέρδιζε τον Ιωνικό θα βρισκόταν με το ενάμισι πόδι στην Superleague. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, στο πρώτο η εικόνα της Καλλιθέας δεν ήταν καλή και δίκαια έμεινε πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη βέβαια, ισορρόπησε το ματς και ισοφάρισε άμεσα, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να φτάσει στην ανατροπή, μολονότι είχε τις προϋποθέσεις και τις ευκαιρίες να το πράξει.

Έχει άλλη μια ευκαιρία σήμερα, αφού σε περίπτωση που κερδίσει τα Χανιά, έχει κάθε λόγο να πιστεύει πως θα κόψει πρώτη το νήμα. Ξανά εκτός λόγω τραυματισμού ο Νεκούλ, εκτός έμεινε για αγωνιστικούς λόγους ο Περέιρα.