*Στον πρώτο γύρο: Λειψία – Στουτγκάρδη 5-1

*GG στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από την Μπόχουμ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με γκολ του ο Μπέρο στο 50′.

Αστόχησε σε κάποιες μοναδικές ευκαιρίες που δημιούργησε στη διάρκεια της αναμέτρησης, παράλληλα βρέθηκε με την πλάτη στην πρώτη και μοναδική ευκαιρία on target που δημιούργησε η Μπόχουμ. Για άλλη μία φορά η Στουτγκάρδη φάνηκε σοβαρά επηρεασμένη από τις σημαντικές απουσίες που αντιμετωπίζει με την έναρξη του 2024, γνωρίζοντας δεύτερη ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές σε αυτό.

Πανηγύρισε μόλις μία νίκη στις πέντε τελευταίες επί της Άουγκσμπουργκ (3-0 εντός) στις 20 Δεκεμβρίου (μία ισοπαλία, τρεις ήττες). Αγνοεί το “τρίποντο” στις έντεκα αναμετρήσεις με αντίπαλο τη Λειψία στην Μπουντεσλίγκα (δύο ισοπαλίες, εννέα ήττες), στις επτά από τις οποίες δεν κατάφερε να σκοράρει (διαφορά γκολ 4-23).

Η Στουτγκάρδη ηττήθηκε μόλις μία φορά στις 13 τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές, ανεξαρτήτως αντιπάλου, υπό τις οδηγίες του Σεμπάστιαν Χένες (οχτώ νίκες, τέσσερις ισοπαλίες): Στα τέλη Οκτωβρίου από τη Χόφενχαϊμ (3-2). “Η Λειψία είναι μία κορυφαία ομάδα, έχει τεράστια ποιότητα, γνωρίζουμε ότι θα έχουμε δύσκολο έργο”, είπε ο προπονητής Χένες. Δεν αποκλείεται να αλλάξει τον σχηματισμό από 4-2-3-1 σε 3-4-3.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 8/10 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΛΕΙΨΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-2) από τη Λεβερκούζεν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με Τσάβι Σίμονς (7′) και Οπέντα (56′), απάντησαν ισάριθμες οι Τέλα (47′) και Τα (63′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ινκαπιέ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Είχε τα ηνία της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο κι άνοιξε το σκορ νωρίς με γκολάρα του Τσάβι Σίμονς. Έριξε κατακόρυφα στροφές στο δεύτερο και πλήρωσε ακριβά την κάκιστη αμυντική λειτουργία της στις στημένες φάσεις της Λεβερκούζεν, η οποία ανέτρεψε τα δεδομένα μετά από δύο εκτελέσεις κόρνερ. Η Λειψία ηττήθηκε για δεύτερη φορά μέσα στο 2024 στη “Red Bull Arena” κι αγνοεί τη νίκη σε τρεις αγωνιστικές.

Παραμένει στην 4η θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ ισοβαθμώντας με την 5η Ντόρτμουντ. Οι “κόκκινοι ταύροι” γνώρισαν μόλις μία φορά τρεις σερί ήττες στην ιστορία τους στην Μπουντεσλίγκα: Στο διάστημα Νοέμβριος – Δεκέμβριος 2021 υπό τις οδηγίες του Τζέσι Μαρς. Αδυνατούν να κρατήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν σε 13 σερί αναμετρήσεις (αρνητικό ρεκόρ συλλόγου): Θα πρέπει να γυρίσουμε στα τέλη Οκτωβρίου για να βρούμε την τελευταία φορά που συνέβη αυτό (6-0 νίκη επί της Κολωνίας).

“Η Στουτγκάρδη έχει μία καθαρή ποδοσφαιρική νοοτροπία. Θα χρειαστούμε μία σπουδαία εμφάνιση απέναντί της”, ανέφερε χαρακτηριστικά ο προπονητής Ρόζε. Τη θέση του τιμωρημένου Τσάβι Σίμονς αναμένεται να πάρει ο Μπάουμγκαρτνερ.