11η αγωνιστική

*Αήττητη η Ομόνοια στα 20 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, έχοντας 13 νίκες και επτά ισοπαλίες. Το Φεβρουάριο του 2000 το τελευταίο Διπλό του Ολυμπιακού (0-3).

*Under 2.5 τα 9/10 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Κύπρου

ΟΜΟΝΟΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τον Άρη Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 39ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 70′ με τον Χούπερ.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Ομόνοια, μετά και τη νίκη που πήρε επί της Ανόρθωσης (2-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιανίκ Φερέρα φιλοξενήθηκε από τον Άρη Λεμεσού, με τον οποίο έμεινε στο 1-1.

Βρέθηκε πίσω προς το φινάλε του ημιχρόνου, στο οποίο η αντίπαλός της ήταν ανώτερη σε γενικές γραμμές, ενώ αν δεν ήταν ο Ουζόχο το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο. Ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησε ευκαιρίες και σε μια από αυτές έφερε το ματς στα ίσα.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους 13 συνολικά, διατηρείται στο δεύτερο μισό της κατάταξης και σε ισοβαθμία με τη Νέα Σαλαμίνα. Επικράτησε στα τρία από τα τέσσερα φετινά εντός της στη διοργάνωση, έχοντας και μια ήττα.

Ενόψει της σημερινής αναμέτρησης δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Φαμπιάνο, Φουάντ Μπασίρου, Άνταμ Μάθιους και Μορέτο Κασαμά.

Ομόνοια Στατιστικά

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Δόξα Κατωκοπιάς, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 39ο λεπτό με τον Γκεριέ, για να δεχθεί την ανατροπή στο φινάλε του ημιχρόνου (44′, 45’+1), πριν ισοφαρίσει εν τέλει στο 82′ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκεριέ.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τέσσερα παιχνίδια για το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός Λευκωσίας, έχοντας από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη υποδέχθηκε τη Δόξα Κατωκοπιάς, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2.

Μπορεί να μην είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο κατάφερε να πάρει προβάδισμα κόντρα στη ροή. Επαναπάφθηκε όμως σε αυτό και το “πλήρωσε” με το χειρότερο τρόπο, δεχόμενη την ανατροπή πριν καν συμπληρωθεί το ημίχρονο. Αλλαγμένη προς το καλύτερο στο δεύτερο μέρος, δημιούργησε φάσεις και παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά, βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει, από το σημείο του πέναλτι.

Υπάρχει στήριξη προς το πρόσωπο του Έλληνα τεχνικού από τη διοίκηση. Παραμένει έτσι χαμηλά στην κατάταξη και πιο συγκεκριμένα στην προτελευταία θέση με έξι βαθμούς, πάνω μόνο από τον Ακρίτα Χλώρακας. Ηττήθηκε και στις τέσσερις φετινές του εξόδους στη διοργάνωση.

Εκτός μάχης είναι οι τραυματίας Μπαρτ Έσελινκ και Στέφανος Χαραλάμπους, καθώς και οι τιμωρημένοι Ντόναλντ Γκεριέ, Στέφανος Μουκτάρης και Οσμάν Κορομά.