* 4η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 10/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΖΑΓΚΛΕΜΠΙΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Πιάστ. Το καθοριστικό γκολ πέτυχε ο Γκαπριντασβίλι στο 61’ και τρία λεπτά αργότερα αποβλήθηκε.

Σε καλύτερο βαθμό ετοιμότητας στο τρίτο παιχνίδι της σεζόν η Ζαγκλέμπιε, εκμεταλλεύτηκε την απογοητευτική εικόνα της Πιαστ και έκανε σεφτέ στην Ekstraklasa, περνώντας νικηφόρα από το Γκλίβιτσε.

Πολύ φτωχό σε φάσεις και ρυθμό το πρώτο μέρος, η Ζαγκλέμπιε μπήκε δυνατά μετά την ανάπαυλα και εξαργύρωσε το εντυπωσιακό πρώτο τέταρτο με το γκολ από στατική φάση. Προηγήθηκαν μεγάλες φάσεις να ανοίξει νωρίτερα το σκορ, έπαιξε κυνικά στην συνέχεια και κράτησε με σχετική άνεση το προβάδισμα.

“Είναι μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Δείξαμε «ομαδικό πνεύμα», αποφασιστικότητα και πάθος. Η δέσμευση ήταν απαραίτητη και επισημαίνω ότι οι ομάδες μου είχαν πάντα αυτό το πνεύμα, αλλά έπαιζαν και ποδόσφαιρο. Δείξαμε πολύ ποιότητα, εφαρμόσαμε το πλάνο, προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε” σχολίασε περιχαρής μετά το ματς ο κόουτς Στοκόβιετς.

Πλήρης αποτυχία η μεταγραφή του Σλοβένου εξτρέμ Μπόχαρ, έπαιξε μόνο στην πρεμιέρα, τα “έσπασε” με τον κόουτς Στοκόβιετς, ο οποίος τον έστειλε στη Β΄ομάδα!

Σταθερά εκτός οι Ζουμπρόβσκι και Ζίβετς, δεν έχουν ντεμπουτάρει στη νέα σεζόν. Τιμωρημένος ο επιθετικός Γκαμπριντασβίλι.

ΖΑΓΚΛΕΜΠΙΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 4/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Βϊκινγκουρ. Το γκολ του Σιγκούρπαλσον στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έκρινε το παιχνίδι.

Συνεχίστηκε η απογοητευτική εκκίνηση της πρωταθλήτριας στη νέα σεζόν και από την Πέμπτη κινδυνεύει να χάσει και τρίτο στόχο μέσα σε ένα μήνα!

Τι κι αν ταξίδεψε η αποστολή δύο μέρες νωρίτερα στην Ισλανδία, ήταν και πάλι ασύνδετη και ανέτοιμη πνευματικά για το παιχνίδι και γνώρισε νέα ήττα που συνδυάστηκε από κακή εμφάνιση. Την απείλησε δις μέσα στο πρώτο 10λεπτο η Βίκινγκουρ και βρήκε κόντρα για το προβάδισμά της. Ακίνδυνη μέχρι την ανάπαυλα η Λεχ, έκανε μόνο ένα καλό πρώτο 5λεπτο μετά από αυτήν με δύο φάσεις, αλλά οι νησιώτες συνέχισαν να είναι καλύτεροι, με μεγαλύτερη ένταση και είχαν φάσεις για δεύτερο γκολ.

Σε πολύ δύσκολη θέση ο νέος κόουτς Φαν ντε Μπρομ, που είχε εξ αρχής πολύ δύσκολο έργο να διαδεχθεί τον επιτυχημένο Σκόρτσα, μετα τη νέα ήττα δήλωσε: “Σήμερα χάσαμε κατά κράτος, αλλά σε μια εβδομάδα υπάρχει μια ευκαιρία να τα πάρουμε όλα πίσω. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε. Είμαι πάντα θετικός. Ακόμα και σε μια τέτοια κατάσταση όπως τώρα, πρέπει να κρατάμε το κεφάλι ψηλά, παρόλο που κάποιοι μάλλον θα ήθελαν να μας σκοτώσουν”.

Πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι για τη φετινή Ekstraklasa, προηγήθηκαν δύο ήττες στο Πόζναν από Σταλ Μίελετς (0-2) και Βίσλα Πλοκ (1-3), με μεγάλα προβλήματα στις αμυντικές μεταβάσεις.

Γεμάτο το ιατρικό δελτίο για το ταξίδι στο Λούμπιν, νέες σημαντικές απουσίες αυτές των Ρούντκο (κίπερ) και Σάτκα (στόπερ).