20η αγωνιστική

*Αήττητος ο ΠΑΟΚ στα δώδεκα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τον Λεβαδειακό, μετρώντας εννέα νίκες και τρεις ισοπαλίες. Δεν έχει ηττηθεί ποτέ ως γηπεδούχος (14-1-0).

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΠΑΟΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τον Παναθηναϊκό, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο 18ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 78′ με το πέναλτι του Νέλσον Ολιβέιρα. Έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις, με τον Μπράντον να αποβάλλεται.

Συνέχεια στην ανοδική του πορεία έδωσε ο ΠΑΟΚ, εξασφαλίζοντας και το εισιτήριο της πρόκρισης για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου φιλοξενήθηκε από τον Παναθηναϊκό, του οποίου επικράτησε με 2-0 στο πρώτο ματς και αυτή τη φορά έμεινε στο 1-1.

Δεν έδειξε απόλυτα συγκεντρωμένος στο πρώτο ημίχρονο, καταγράφοντας μόλις μια αξιόλογη ευκαιρία με τον Ολιβέιρα. Βρέθηκε σχετικά γρήγορα πίσω στο σκορ και δεν είχε αντίδραση μέχρι την ανάπαυλα, όπου οι “πράσινοι” είχαν την υπεροχή αλλά όχι και το δεύτερο τέρμα. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, όμως ο ΠΑΟΚ είχε την ηρεμία και την υπομονή στο παιχνίδι του, κέρδισε πέναλτι στο 78ο λεπτό, με το οποίο έφερε το ματς στα ίσα και τελείωσε ουσιαστικά με την υπόθεση πρόκριση.

Τώρα στα ημιτελικά θα βρει απέναντι του τη Λαμία, με το πρώτο παιχνίδι να είναι στις αρχές του Φεβρουαρίου και εκτός έδρας. Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα τώρα, τρέχει ένα αήττητο σερί εννέα αγωνιστικών (7-2-0), ερχόμενος από το 0-3 στη Λεωφόρο. Γεγονός που τον φέρνει για την ώρα στην τέταρτη θέση της κατάταξης, μετά και τη χθεσινή νίκη του Ολυμπιακού. Ηττήθηκε μια φορά ως γηπεδούχος στο πρωτάθλημα (6-2-1).

Το βράδυ της Παρασκευής, ήρθε σε συμφωνία με τη Ντιναμό Κιέβου για την απόκτηση του Πολωνού μπακ Τόμας Κεντζιόρα, με τη μορφή δανεισμού. Επτά παίκτες δεν υπολογίζονται από τον Ρουμάνο τεχνικό για το σημερινό παιχνίδι, καθώς εκτός των γνωστών τραυματιών, εκτίουν τιμωρία οι Ντόουγκλας Αουγκούστο και Μπράντον Τόμας. Ο Ισπανός φορ τιμωρήθηκε με τρεις αγωνιστικές από την ομοσπονδία, με τον “δικέφαλο” να ασκεί έφεση.

ΠΑΟΚ Στατιστικά

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια του.

*No Goal τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Λαμία, για το πρωτάθλημα.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και πέντε αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και κύπελλο ο Λεβαδειακός. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς υποδέχθηκε τη Λαμία, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 0-0.

Είχε περισσότερο την πρωτοβουλία των κινήσεων, ήταν αυτή που δημιούργησε ευκαιρίες, με κορυφαία εξ αυτών το δοκάρι με τον Λούα Λούα στο 66ο λεπτό. Δεν κατάφερε να βρει το γκολ κόντρα στην πολύ καλά οργανωμένη Λαμία, η οποία είχε τις δικές της στιγμές από αντεπιθέσεις, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Δεύτερη διαδοχική “λευκή” ισοπαλία, μετά και από εκείνη στην Τρίπολη, έφτασε τους 13 βαθμούς και παραμένει στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης, πάνω μόνο από Λαμία και Ιωνικό. Δεν έχει πανηγυρίσει κάποιο διπλό στις εννέα φετινές του εξόδους στο πρωτάθλημα, στις οποίες είχε απολογισμό τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες.

Παρελθόν από τις τάξεις των Βοιωτών αποτελεί ο Σουλεϊμάν Ντουκαρά, ο οποίος θα συνεχίσει την καριέρα του στην Τουρκία και την Γκεντσλερμπιρλιγκί. Δημοσιεύματα κάνουν λόγο για συμφωνία με τον 29χρονο στόπερ Γκονζάλο Παζ.

Στην αποστολή για το σημερινό παιχνίδι βρίσκονται οι νεοαποκτηθείς Φίλιπ Σαχπεκίδης και Αλεξάντερ Γερεμέγεφ. Εκτίουν τιμωρία και δεν υπολογίζονται οι Δημήτρης Κωνσταντινίδης και Γιώργος Βρακάς