25η αγωνιστική

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Απόλλων Λεμεσού – Ανόρθωση 0-1

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Ομόνοια, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με τον Μακούν στο 41′, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (47′, 61′, 72′). Έμεινε με δέκα παίκτες στο 66ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Ουαγκέ.

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος η Ανόρθωση. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νταβίντ Γκαγιέχο φιλοξενήθηκε από την Ομόνοια, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 3-1.

Μετά από ένα σχετικά κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, είχε την τύχη να πάρει προβάδισμα λίγο πριν το φινάλε αυτού. Παρόλα αυτά, τα πράγματα εξελίχθηκαν προς το χειρότερο μετά και την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Δέχθηκε πολύ γρήγορα την ανατροπή, με τον Αρμπολέδα να φέρει ευθύνη στο δεύτερο. Έμεινε και με δέκα παίκτες στο ματς, γεγονός που “πλήρωσε” με τρίτο τέρμα. Είχε δοκάρι στο 75′ με τον Φερέιρα.

Τρίτη ήττα σε αυτό το σερί που “τρέχει”, βρίσκεται στην έκτη και τελευταία θέση των πλέι οφ, στο +4 από τον Απόλλων που ακολουθεί, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο, αυτό με την ΑΕΖ Ζακακίου (21/02). Σε περίπτωση που επικρατήσει σήμερα, θα εξασφαλίσει τη θέση της στην εξάδα. Ηττήθηκε μια φορά στα οκτώ πιο πρόσφατα εντός της (4-3-1).

Οι Καστέλ, Τιουνέ και Ουαγκέ θα εκτίσουν την τιμωρία τους στο ερχόμενο ματς με την ΑΕΚ Λάρνακας.

Ανόρθωση Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της ΑΕΚ Λάρνακας, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Βαλμπουενά στο δεύτερο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο 30′, δέκα λεπτά αργότερα βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Μπακενγκά.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον Απόλλων Λεμεσού, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και είχε δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν φιλοξενήθηκε από την ΑΕΚ Λάρνακας, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2.

Σε ένα αρκετά ανοιχτό πρώτο ημίχρονο και με αρκετές ευκαιρίες, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα από πολύ νωρίς με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Αν και δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο μισάωρο, δέκα λεπτά μετά πήρε και πάλι τα ηνία. Δέχθηκε αρκετή πίεση μετά την ανάπαυλα, όμως ο Λέουβενμπεργκ πραγματοποίησε κάποιες καλές αποκρούσεις, την ώρα που είχε και δοκάρι με τον Κρμέντσικ.

Μείωσε έτσι στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από την εξάδα και τα πλέι οφ, οπότε και έχει την ευκαιρία τώρα να βρεθεί στο -1 από εκεί. Ποντάρει και στο αήττητο σερί των έξι αγώνων μακριά από την έδρα του, στο οποίο και μετράει πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες. Στη διάθεση του προπονητή τους είναι και πάλι οι Εκπολό και Κοστάκε.