*6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (3-2-3).

ΚΡΙΣΤΙΑΝΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-0 από την Χαούγκεσουντ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα σημείωσε στις αρχές της επανάληψης ο Τουνεκτί (47′).

Κατώτερη των περιστάσεων στο παιχνίδι με αντίπαλο την Χαούγκεσουντ, δεν κατάφερε να δείξει τις επιθετικές της αρετές ενώ αμυντικά ήταν εξαιρετικά ευάλωτη. Δέχτηκε σε κομβικό σημείο το γκολ, χωρίς να μπορέσει να βγάλει αντίδραση στην συνέχεια, κατά συνέπεια το τελικό αποτέλεσμα χαρακτηρίζεται δίκαιο. Μπορεί να έκανε δυνατό μπάσιμο στην σεζόν, ωστόσο αγνοεί την νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της (0-2-2) και έτσι ψάχνει αντίδραση.

«Είμαστε πεπεισμένοι πως θα ανακάμψουμε στα επόμενα παιχνίδια. Εκτιμώ ότι περνάμε απλά ένα μίνι ντεφορμάρισμα», τόνισε ο τεχνικός Σκίρι. Πάντα εκτός με τραυματισμό ο Νόρμαν Βίλαμσεν, αμφίβολος ο αμυντικός Ράκενμπεργκ.

Κρίστιανσουντ Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΜΠΡΑΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 2-1 της Σάντεφιορντ εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Δύο απανωτά γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου έκανα την διαφορά (51′, 61′), ενώ το μόνο που κατάφερε η αντίπαλος ήταν να μειώσει στα χασομέρια (90+4′).

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Σάντεφιορντ και κέρδισε την τελευταία πολύ πιο εύκολα από όσο μαρτυρά το τελικό αποτέλεσμα (2-1). Είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή και βρήκε τα δύο γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, τα οποία και απλοποίησαν κατά πολύ την υπόθεση νίκης. Χαλάρωσε στα τελευταία λεπτά, αλλά δέχτηκε το γκολ λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα.

Ακολουθεί κατά πόδας την Μπόντο Γκλιμτ, αλλά παραμένει στο -2 με ματς λιγότερο. Γνωρίζουν άπαντες στο Μπέργκεν πως για να κάνει σεζόν πρωταθλητισμού και να ελπίζει στον τίτλο, πρέπει να ακολουθήσει και αψεγάδιαστη πορεία. Τραυματίες παραμένουν οι Σάντε, Τόρσβικ, Πέντερσεν και Γιένσεν Βάσμπεργκ.