*22η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Φόλενταμ – Φίτεσε 1-2

*Στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, η Φόλενταμ έχει κερδίσει στο πρώτο ημίχρονο

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-1-2).

ΦΙΤΕΣΕ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 3-2 από την Χέρακλες εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική, έχοντας υποστεί μάλιστα ολική ανατροπή. Πέτυχε δύο απανωτά γκολ στα μισά του πρώτου μέρους (24′, 27′), η αντίπαλος μείωσε άμεσα (30′), ενώ πριν βγει το ημίχρονο είδε την Φίτεσε  να δέχεται κόκκινη κάρτα (44′). Με παίκτη λιγότερο στην επανάληψη, είδε την γηπεδούχο να φτάνει στην ολική ανατροπή με δύο γκολ του Χόρνκαμπ (57′, 71′).

Παραπαίει και κάθε αγωνιστική δείχνει να βρίσκεται ακόμη πιο κοντά στο μοιραίο. Κατάφερε να χάσει και στο εκτός έδρας με αντίπαλο την Χέρακλες, σε ματς που ήταν μπροστά στο σκορ με δύο γκολ. Κομβικής σημασίας η αποβολή στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθόρισε ουσιαστικά την αναμέτρηση, αφού άλλαξε τις ισορροπίες.

Σαν να μην έφτανε η κάκιστη εξέλιξη στο Άλμελο, είδε την Βααλβάικ να κερδίζει και έτσι η διαφορά από την 16η θέση αυξήθηκε ακόμη περισσότερο (-6). Παρά την φυγή του Κοκού, δεν έχει βελτιωθεί σε κανένα τομέα με τον υπηρεσιακό Στούρινγκ στην άκρη του πάγκου. Πρώτο φαβορί για υποβιβασμό μαζί με την σημερινή της αντίπαλο, ενώ η ομοσπονδία αρνήθηκε την εξαγορά του συλλόγου από Αμερικανούς επενδυτές.

«Είναι δύσκολα τα πράγματα αλλά όσο είμαι στον πάγκο της ομάδας αυτής, δεν το βάζω κάτω. Το ίδιο θέλω και από τους παίκτες μου, υπάρχουν ακόμη πολλά παιχνίδια. Δεν υπάρχει αποτέλεσμα για εμάς πέρα από την νίκη στο ματς με την Φόλενταμ», ξεκαθάρισε ο Στούρινγκ.

Παραμένουν τραυματίες οι μέσοι Πρέπερ και Τίλεμανς. Επιστρέφει ο ηγετικός χαφ Φαν Χίνκελ αλλά και ο μέσος Μουλενστάιν, μακροχρόνιοι οι επιθετικοί Φοφανά και Τζόναθανς. Τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Ισιμάτ Μιρίν.

Φίτεσε Στατιστικά

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*Bρέθηκε να χάνει στα 4/5 τελευταία πρώτα ημίχρονα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΦΟΛΕΝΤΑΜ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-5 από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν εντός έδρας, την προηγούμενη αγωνιστική. Πήρε προβάδισμα στο σκορ στα πρώτα δευτερόλεπτα (1′), αλλά η αντίπαλος δεν πτοήθηκε και αφού ισοφάρισε άμεσα (13′), γύρισε το ματς στις αρχές της επανάληψης (52′). Βρήκε τρίτο γκολ στο 74′, με το οποίο σφράγισε την νίκη, ενώ ακολούθησαν άλλα δύο γκολ στο ρελαντί μέχρι το σφύριγμα της λήξης (79′, 84′).

Μπορεί το παιχνίδι απέναντι στην Αϊντχόφεν να ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, ωστόσο υπέκυψε εν τέλει στην ανωτερότητα της επίδοξης πρωταθλήτριας. Το πάλεψε μέχρι το 75′ και με το σκορ στο 1-2, με το που δέχτηκε το τρίτο γκολ, πέταξε οριστικά «λευκή πετσέτα».

Παραμένει ισόβαθμη με την Φίτεσε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, το σημερινό παιχνίδι είναι ίσως και μια τελευταία ευκαιρία για να αντιστρέψει το κλίμα.

«Δεν θα έλεγα πως είναι ένας τελικός, παρόλα αυτά το ματς στο Άρνεμ ίσως κρίνει πολλά αναφορικά με την ψυχολογική κατάσταση των δύο ομάδων», παρατήρησε από την πλευρά του ο τεχνικός Σίμονς.

Τραυματίστηκε και θα λείψει ο μέσος Τουίγκτ. Μακροχρόνιοι τραυματίες ο μέσος Αντονιόλι και ο επιθετικός Γκουστάβο. Πέραν τούτων, απουσιάζουν με τραυματισμούς ο στόπερ Μπουγιαμπά, ο πλάγιος μπακ Πέιν και ο φορ Βιβάλντο.