4η αγωνιστική

*Τον Αύγουστο του 2005 χρονολογείται το μοναδικό διπλό της Χάμαρμπι στην έδρα της Χάκεν.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΧΑΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-3 επί της Μπρομαποϊκάρνα, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Γκούσταφσον στο τρίτο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (16′, 25′), στην πορεία βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τους Λαγιούνι (35′) και Ινουσά (57′). Δέχθηκε την ισοφάριση τρία λεπτά μετά, όμως στο 69′ ο Λίντμπεργκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από την πρώτη φετινή της νίκη στο τρέχων πρωτάθλημα έρχεται η Χάκεν. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πάκο Γιόχανσεν υποδέχθηκε τη Μπρομαποϊκάρνα, της οποίας και επικράτησε με 4-3. Σε ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και με ευκαιρίες εκατέρωθεν, τα βρήκε σκούρα μέχρι να κάμψει την αντίσταση της αντιπάλους της, όμως από τη στιγμή που έβαλε το τέταρτο τέρμα, στην πορεία ήταν πιο προσεκτική και απέφυγε τις δύσκολες καταστάσεις.

Είχαν προηγηθεί η ήττα 0-1 από τη Μιάλμπι και η ισοπαλία 3-3 στην έδρα της Τζουργκάρντεν. Θα προσπαθήσει τώρα να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες, όμως θα πρέπει να δείξει αρκετή σοβαρότητα στο ανασταλτικό κομμάτι.

Χάκεν Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχεται γκολ στα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΧΑΜΑΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Έλφσμποργκ, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Μπεσάρα (49′), Ντουκάνοβιτς (69′) και Εραμπί (76′), με τους φιλοξενούμενους να μένουν με δέκα παίκτες στο 81ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Χάμαρμπι, μετά και την ήττα που υπέστη με 2-0 στην έδρα της Μάλμε. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κιμ Χέλμπεργκ υποδέχθηκε την Έλφσμποργκ, την οποία και συνέτριψε με 3-0. Μετά από ένα ισορροπημένο και με φάσεις εκατέρωθεν πρώτο ημίχρονο, η ίδια επέστρεψε πιο απαιτητική από τα αποδυτήρια και έχοντας τον πλήρη έλεγχο έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Δεύτερη φετινή νίκη, μετά και από εκείνη που πανηγύρισε στην πρεμιέρα κόντρα στην Κάλμαρ, με 3-1. Αποχώρησε με πρόβλημα στο τελευταίο παιχνίδι ο αμυντικός Κουρτουλούς και δίνεται αμφίβολος.