16η αγωνιστική (Απερτούρα)

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΝΕΚΑΞΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μοντερέι, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Βέγκας στο 45+1’ και το 2-0 ο Μπερτεράμε στο 54’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Λόπεζ στο 90+1’.

Κάκιστη εμφάνιση και ήττα για τη Νεκάξα. Σαν να μην μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο ήταν η εικόνα της, καθώς δεν δημιούργησε ευκαιρίες και δεν απείλησε καθόλου την αντίπαλη εστία. Δέχθηκε έντονη πίεση και φυσικά υπέκυψε τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Το τελευταίο της εντός έδρας παιχνίδι ως την Κλαουσούρα δίνει σήμερα και θέλει να «αποχαιρετήσει» το κοινό της με μια καλή εμφάνιση και ένα τρίποντο. Δεν είναι σε καμία περίπτωση πειστική, έχει πάρα πολλά προβλήματα στα μετόπισθεν, ενώ ταυτόχρονα έδειξε σε πολλές αναμετρήσεις της πως δυσκολεύεται να βρει εξίσου δίχτυα.

Νεκάξα Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΑΖΑΤΛΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Σάντος Λαγκούνα με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Αλμάδα στο 5’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Πρεσιάδο στο 22’. Το 2-1 πέτυχε ο Αμαρίγια στο 45+3’, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Εσκομπάρ στο 83’.

Καλή εμφάνιση και άνετη επικράτηση για τη Μαζατλάν. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε, ενώ δεν πτοήθηκε στη συνέχεια από το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε, σκοράροντας και πάλι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στην επανάληψη βρήκε χώρους και «σφράγισε» το τρίποντο στα τελευταία λεπτά.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί της θέλει να δώσει, παραμένοντας εντός δεκάδας. Έχει την ευκαιρία σήμερα να πάρει ακόμα ένα τρίποντο, αφού αντιμετωπίζει την ουραγό Νέκαξα. Είναι ανεβασμένη, παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο, ψάχνει το γκολ και μάλιστα το βρίσκει μονίμως. Αμυντικά είναι επιρρεπής, αλλά αυτό δεν της έχει κοστίσει τελευταία.