* 14η Αγωνιστική

* No Goal τα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιστροφή στις νίκες με πειστικό και παλικαρίσιο τρόπο για την Γκιμαράες, το περασμένο Σάββατο πέρασε από την έδρα της Πάσος Φερέιρα με ανατροπή (1-2). Στο δεύτερο μέρος έπαιξε κυριαρχικό ποδόσφαιρο πίεσε ασφυκτικά τους γηπεδούχους και ανέτρεψε το σκορ με δύο γκολ από τα δυναμικά της φορ.

Είχε προηγηθεί η πολύ καλή εμφάνιση στο “Ντραγκάο” απέναντι στην Πόρτο, όπου προηγήθηκε, αλλά πλήρωσε την αποβολή του Μουμίν στο 53’ για να δεχθεί η ίδια την ανατροπή.

Πλήγμα η απώλεια του Κυπέλλου στην έδρα της Μορεϊρένσε (21/11), είναι όμως κοντά στην “ευρωπαϊκή” 5αδα, στο -2 από την Εστορίλ.

“Στόχος μας είναι η νίκη, συνεχίζοντας από το δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Πάσος. Ο στόχος είναι πάντα η νίκη, οπουδήποτε και απέναντι σε οποιονδήποτε”, δήλωσε ο κόουτς Πέπα ενόψει Τοντέλα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Πάσος Φερέιρα. Η Πάσος προηγήθηκε με τον Ντενίλσον στο 34ο λεπτό, το 1-0 διατηρήθηκε ως το ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος η Γκιμαράες κυριάρχησε. Επιτέθηκε κατά κύματα, απείλησε πλειστάκις και γύρισε το ματς με τον Εστουπινιάν στο 70’ και τον Ντουάρτε στο 90’. Η Πάσος έχασε μία δυνατή ευκαιρία για να κάνει το 2-1.

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στο pamestoixima)

* Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΤΟΝΤΕΛΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιστρέφει στη δράση μετά από δύο εβδομάδες η Τοντέλα, αφού ο προγραμματισμένος αγώνας του προηγούμενου Σαββάτου απέναντι στην Μπελενένσες αναβλήθηκε λόγω πολλών κρουσμάτων στο σύλλογο.

Επέστρεψε στις προπονήσεις η ομάδα μετά από καραντίνα, όλα αρνητικά τα τελευταία τεστ σε παίκτες και προσωπικό. Ο κόουτς Αγιεσταράν και οι παίκτες Κουαρέσμα, Άγκρα, Ερνάντο, Νιάς και Άλβες “χτυπήθηκαν” από τον Covid-19, αλλά επέστρεψαν σιγά σιγά σε κανονικούς ρυθμούς.

Τελευταίο αγωνιστικό της δείγμα η εντός προγράμματος ήττα στη Λισαβόνα από την Σπόρτινγκ, όπου δεν απείλησε καθόλου την πρωταθλήτρια. Είχε προηγηθεί η πρόκριση στο Κύπελλο επί της Λεϊσόες (3-1) και η εντός έδρας νίκη επί της Μαρίτιμο με 4-2.

Αδύναμη μακριά από το γήπεδό της, με ρεκόρ 1-0-5 και 11 γκολ παθητικό στα ταξίδια της για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Σπόρτινγκ. Με γκολ του Σαράμπια από “καραμπόλα” προηγήθηκε στο 10ο λεπτό η Σπόρτινγκ. Λιγοστές οι φάσεις στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Στο 50’ ο Παουλίνιο από κοντά έκανε το 2-0 και ουσιαστικά “καθάρισε” τη νίκη για την πρωταθλήτρια, η οποία στη συνέχεια είχε πολλές κλασικές ευκαιρίες και γι’ άλλα γκολ.