26η Αγωνιστική

* Over 2.5 τα 6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα 5 συνδυάστηκαν με Goal/Goal.

* Στον 1ο γύρο (08/10): Σάντα Κλάρα – Σπόρτινγκ 1-2

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Άρσεναλ και πρόκριση στα πέναλτι. Ο Τσάκα άνοιξε το σκορ για την Άρσεναλ στο 19ο λεπτό και ο Γκονσάλβες ισοφάρισε για την Σπόρτινγκ στο 62’. Στο 118’ αποβλήθηκε ο Ουγκάρτε.

Στο καλύτερο σημείο μιας προβληματικής σεζόν βρισκόταν πριν τη διακοπή η Σπόρτινγκ, σε αυτήν είχε χρόνο να γιορτάσει την ιστορική πρόκριση στο Λονδίνο. Αήττητη στα 8 τελευταία παιχνίδια της (5-3-0), μείωσε την απόσταση από την 3η θέση που είναι ο μεγάλος εγχώριος στόχος, ενώ σε 12 ημέρες την περιμένει η πρώτη μεγάλη μάχη με τη Γιουβέντους στα προημιτελικά του Europa League.

“Αυτές οι διακοπές μπορούν να γίνουν χρήσιμες για τις προπονήσεις αν και είχαμε απουσίες διεθνών. […] Μπορούμε να κερδίσουμε τα απαραίτητα παιχνίδια και πιστεύω ότι στο τέλος θα προκριθούμε στο επόμενο Champions League. Όσον αφορά την Σάντα Κλάρα, θα έρθει δίχως καμία πίεση, δεν ήμαστε σίγουροι για το τι να περιμένουμε, αλλά είναι αποκλειστικά δική μας ευθύνη να κερδίσουμε.” δήλωσε ο κόουτς Αμορίμ.

Τραυματίες οι Μπεγερίν (δεξί μπακ), Μπραγκάνσα (χαφ), αμφίβολοι λόγω ενοχλήσεων που αποκόμισαν στα παιχνίδια της Ουρουγουάης οι Ουγκάρτε (χαφ), Κοάτες (στόπερ). Συμπλήρωσε κάρτες ο Εσγκάιο (δεξί μπακ).

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 9/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Ρίο Άβε. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Ρίο Άβε έχασε πέναλτι, αλλά στο 50’ με αυτογκόλ έγινε το 0-1 και στο 73’ ο Ρουίς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αναγκαία η διακοπή για την Σάντα Κλάρα ώστε να πάρει ανάσες από τις απανωτές “σφαλιάρες” που την έριξαν στην τελευταία θέση της Liga Portugal. Ούτε η δεύτερη αλλαγή προπονητή μέσα στην σεζόν άλλαξε κάτι, 3/3 ήττες μετρά πλέον στον πάγκο της ο Ατσιόλι, συνολικά η ομάδα έχασε και τα 6 τελευταία παιχνίδια, ενώ μετά την επιστροφή από το Μουντιάλ τρέχει ρεκόρ 0-2-10 στο πρωτάθλημα!

Απογοητευτική η εικόνα της και στην ήττα από την Ρίο Άβε. Επιθετικός μονόλογος των φιλοξενούμενων το πρώτο ημίχρονο, έχασαν πολλές μεγάλες ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και πέναλτι. Μία από τα ίδια και το ξεκίνημα της επανάληψης, η τύχη που την συνόδεψε πριν την ανάπαυλα της γύρισε την πλάτη στο περίεργο 0-1. Ανύπαρκτη η αντίδραση της Σάντα Κλάρα, κινδύνευσε ξανά πριν το 0-2 στην κόντρα, δεν κατέγραψε ούτε μία απειλή μέχρι το τελευταίο τέταρτο.

“Το τεχνικό επιτελείο προσπαθεί να ανεβάσει την ψυχολογία των παικτών, αλλά είναι και ατομικό θέμα αυτό. Δεν θα πετάξουμε λευκή πετσέτα. Ευελπιστούμε ότι αυτή η διακοπή θα αποτελέσει ευκαιρία ανάκαμψης.” δήλωσε ο κόουτς Ατσιόλι.

Σταθερές οι απουσίες των Περέιρα (κίπερ), Ντομίνγκος (αμυντικός), δεν προλαβαίνει ούτε ο Ρικαρντίνιο (εξτρέμ).