* Αήττητη η Μάλαγα στις τελευταίες οκτώ συναντήσεις με τη Λα Κορούνια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (5-3-0).

* Μόλις εννιά βαθμούς έχει συλλέξει η Λα Κορούνια στο 2ο γύρο της φετινής Πριμέρα Ντιβισιόν.

* Αήττητος ο Μίτσελ στα τέσσερα εκτός έδρας ματς Πριμέρα απέναντι στη Λα Κορούνια ως προπονητής (2-2-0).

Στον πρώτο γύρο: Μάλαγα – Λα Κορούνια 4-3

ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ

Στο “Ριαθόρ” ανοίγει η αυλαία του σημερινού προγράμματος της 32ης αγωνιστικής, με τη Λα Κορούνια να φιλοξενεί τη Μάλαγα. Από τετράδα αρνητικών αποτελεσμάτων έρχονται οι Γαλιθιάνοι, έχουν συλλέξει μόλις ένα βαθμό στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές (0-1-3). Μάλιστα, τα δύο γκολ κόντρα στη Σεβίλλη (ήττα με 4-2) το περασμένο σαββατοκύριακο είναι και τα μοναδικά σε αυτό το “καρέ” αγώνων. Πολλά χαμόγελα προκάλεσε, βέβαια, ο εξτρέμ Κακουτά, που ήταν ο “δράστης” και των δύο τερμάτων (το δεύτερο με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ). Στο +6 από την “επικίνδυνη ζώνη” οι γηπεδούχοι, στο 1-3-1 το σερί στα πέντε τελευταία εντός έδρας ματς πρωταθλήματος.

“Το να έχεις διαφορά έξι βαθμών από τη ζώνη του υποβιβασμού σημαίνει ότι ο αντίπαλος πρέπει να συλλέξει επτά βαθμούς περισσότερους από εσένα. Πρόκειται σίγουρα για σημαντικό πλεονέκτημα. Θεωρώ ότι η νίκη στο ματς με τη Μάλαγα θα είναι η πιο κομβική για εμάς”, ήταν τα λόγια του Μελ στη συνέντευξη Τύπου. “Παιζόταν” μέχρι την τελευταία στιγμή η παρουσία του μπακ Χουανφράν και του μέσου Μοσκέρα, τελικά αμφότεροι πήραν το “πράσινο φως” από το ιατρικό τιμ και μπήκαν στην 20μελή αποστολή για το σημερινό ματς. Μοναδική σημαντική απουσία αυτή του τραυματία αμυντικού Ναβάρο, εκτός αποστολής ο μεσοεπιθετικός Φαΐρ.

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από τη Σεβίλλη με 4-2. Μπήκε πίσω στο σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, για να ισοφαρίσει με τον Κακουτά τρία λεπτά αργότερα. Νέο προβάδισμα για τη Σεβίλλη στο 9′, εκ νέου ισοφάριση από τον Κακουτά στο 25′. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-2 στο 32ο λεπτό και το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε στο 88′.

Στατιστικό: “Άσφαιρη” στα 3/4 τελευταία ματς πρωταθλήματος.

Το Λα Κορούνια – Μάλαγα παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΜΑΛΑΓΑ

Η Μάλαγα, από την πλευρά της, έρχεται με ακμαιότατο ηθικό, μετά τις “κολλητές” νίκες επί των Χιχόν (0-1) και Μπαρτσελόνα (2-0). Λίγοι περίμεναν το τρίποντο του περασμένου Σαββάτου κόντρα στους “μπλαουγκράνα”, όμως η ομάδα του Μίτσελ φρόντισε να “κλείσει στόματα”. Ουσιαστικά αυτοί οι έξι βαθμοί σήμαναν και την οριστική εξασφάλιση της παραμονής, καθώς δύσκολα θα ανατραπεί το +11 από την “επικίνδυνη ζώνη”. Βέβαια, το προαναφερθέν διπλό επί της Χιχόν είναι και το μοναδικό των Ανδαλουσιάνων στο φετινό πρωτάθλημα (1-7-8 το σερί).

“Πρέπει να αντιμετωπίσουμε τα επτά τελευταία παιχνίδια μας όπως θα τα αντιμετωπίζαμε αν κινδυνεύαμε σοβαρά με υποβιβασμό. Ταυτόχρονα, ο κόσμος αξίζει να επιβραβευθεί για την πίστη που μας δείχνει”, σημείωσε μεταξύ άλλων ο Μίτσελ στις δηλώσεις του. Επιστροφή στην αποστολή για τον επιθετικό Μάικλ Σάντος, τους εξτρέμ Τσόρι Κάστρο και Κέκο και τον νεαρό μέσο Οντιβέρος. Αντίθετο “δρομολόγιο” για τους τραυματίες Χουάνπι (ΜΕ, θα υποβληθεί σε επέμβαση) και Πενιαράντα (ΕΠ) και τον τιμωρημένο μπακ Ρίκα.

Προηγούμενο ματς: Πέτυχε τη μεγάλη εντός έδρας νίκη επί της Μπαρτσελόνα με 2-0. Ο Σάντρο άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό, ο Χόνι “κλείδωσε” το τρίποντο στο 90′. Αποβολή για τον Νέιμαρ στο 65′.

Στατιστικό: NG & Under 2.5 τα 5/6 τελευταία ματς πρωταθλήματος (δες το στην Goalbet).