* 7η αγωνιστική

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στη Liga Portugal.

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΕΣΤΡΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Τσάβες. Οι Κορδέιρο (45+1’) και Ζαμπά (70’) έκαναν το 0-2 της Εστρέλα, οι Ερνάντες (85’), Πίνιο (90+4’) ισοφάρισαν για την Τσάβες. Στο 90+7’ αποβλήθηκε ο Μανσούρ των φιλοξενούμενων.

Ισοπαλία σαν ήττα αυτή της Κυριακής για τη νεοφερμένη στη Liga Portugal, αφού κρατούσε το “τρίποντο” μέχρι αργά στην έδρα της ουραγού, απέναντι στην οποία έγινε η πρώτη που είχε βαθμολογική απώλεια.

Η Τσάβες έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες από στατικά πριν χτυπήσει σε γρήγορη μετάβαση η Εστρέλα για το 0-1, στην πρώτη της καλή φάση στο ματς. Δίχως να έχει δημιουργήσει κάτι ιδιαίτερο εκμεταλλεύτηκε λάθος γύρισμα για να κάνει το 0-2, αλλά δεν ενέπνεε ασφάλεια μετά από αυτό. Απανωτά τα λάθη από τους αμυντικούς της στα τελευταία λεπτά, τιμωρήθηκε γι αυτά και στο τέλος κόντεψε να το χάσει ολόκληρο το ματς (1.68 – 1.61 xGoals).

“Έχουμε προσαρμοστεί καλά στο επίπεδο, αλλά έχουμε ακόμα κάποια μεινοεκτήματα. Στο επίπεδο αυτό ακόμη και τα μικρά λάθη τιμωρούνται. Ελπίζω αύριο (σ.σ. σήμερα) να έχουν απόλυτη συγκέντρωση μέχρι τέλους.” δήλωσε ο κόουτς Βιέιρα.

Τιμωρημένος ο Μανσούρ (στόπερ), τραυματίες οι Βιτό (μέσος), Ενρίκε (φορ).

ΕΣΤΡΕΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Νο Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΜΠΡΑΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Μποαβίστα. Ο Ρ. Όρτα (19’) άνοιξε το σκορ για την Μπράγκα, ο Μοράις (26’) ισοφάρισε για την Μποαβίστα, αλλά στο 30’ έμεινε με 10 παίκτες (Πέρες). Οι Μπανζά (37’), Αλ Μουσράτι (54’) και Ρ. Όρτα (58’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Έβγαλαν αντίδραση οι “αρσεναλίστας” μετά τις ήττες της προηγούμενης εβδομάδας από Φαρένσε (3-1 εκτός) και Νάπολι (1-2 εντός), επέστρεψαν στις παραγωγικές εμφανίσεις για να διατηρηθούν στο -5 από την πρώτη τριάδα.

Βέβαια το τελικό σκορ απέναντι στην ευχάριστη έκπληξη της εκκίνησης είναι πλασματικό, διαμορφώθηκε εν πολλοίς λόγω της (αυστηρής) αποβολής των φιλοξενούμενων με το σκορ στο 1-1.

Προηγήθηκαν στη δεύτερη μεγάλη τους φάση στο ματς, αλλά σε ταχύτατη μετά από λάθος στην κυκλοφορία ήρθε η ισοφάριση. Δεν άργησαν να αξιοποιήσουν το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά στο κλείσιμο του ημιχρόνου γλίτωσαν σε κλασική ευκαιρία της Μποαβίστα. Στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησαν και είχαν στιγμές για μεγαλύτερο σκορ (4.73 – 1.04 xGoals).

Ξεκουράστηκαν οι μέχρι πρότινος βασικοί Καρβάλιο (αμ. χαφ), Μπρούμα (εξτρέμ), Ρουίθ (φορ), σήμερα αναμένεται να επιστρέψουν στο αρχικό σχήμα.

“Είναι λογικό να δεχόμαστε γκολ, αφού παίζουμε με το μυαλό στην επίθεση. Αυτό είναι στο στυλ παιχνιδιού μας, δεν μπορούμε να περιμένουμε τον αντίπαλο. Προφανώς όμως θα πρέπει να βελτιωθούμε συνολικά για να μην επιτρέπουμε πολλές ευκαιρίες στον αντίπαλο.” δήλωσε ο κόουτς Ζόρζε που δεν έχει προβλήματα απουσιών για το σημερινό παιχνίδι.