30η Αγωνιστική

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα 6 εξ αυτών συνδυάστηκαν με G/G.

* Στον 1ο γύρο (15/10): Βαλένθια – Έλτσε 2-2

ΕΛΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Χιρόνα. Ο Καστεγιάνος άνοιξε το σκορ στο 45’ και ο Ρομέου το διαμόρφωσε στο 70’. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Πόνσε της Έλτσε.

Παρά την ανταγωνιστική εμφάνιση στη Καταλονία, με ήττα συνδυάστηκε και το τρίτο παιχνίδι του κόουτς Μπεκασέσε στον πάγκο της Έλτσε, η οποία ήδη κάνει τον σχεδιασμό της για την επόμενη σεζόν στην Segunda Division.

Ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων απέναντι στη Χιρόνα, έφτανε με συχνότητα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά της έλειπε η ποιότητα εκεί, δικαιούταν ένα γκολ βάσει εμφάνισης. Πληγώθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου με την άμυνά της σεταρισμένη, ενώ κόντρα στην ροή του αγώνα, στη μοναδική φάση των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Με τέσσερις απουσίες η αποστολή για το σημερινό παιχνίδι, εκτός έμειναν οι τιμωρημένοι Γκουμπάου (αμ. χαφ), Πόνσε (φορ) και οι τραυματίες Παλάσιος (δεξί μπακ), Καρμόνα (δεξί μπακ). Επιστρέφει από τιμωρία ο Φιδέλ (εξτρέμ).

ΕΛΤΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΒΑΛΕΝΘΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Σεβίγια. Ο Μπαντέ άνοιξε το σκορ στο 55’ και ο Σούσο το διαμόρφωσε στο 75’. Στο 84’ αποβλήθηκε ο Μορίμπα της Βαλένθια.

Σε πολύ δύσκολη κατάσταση πλέον οι “νυχτερίδες” μετά την ήττα της Κυριακής, οι εφιάλτες υποβιβασμού μετά από 36 χρόνια γίνονται ολοένα και πιο έντονοι, αφού ο ιστορικός σύλλογος διατηρείται εντός επικίνδυνης ζώνης και το πρόγραμμα στο υπόλοιπο της σεζόν είναι δύσκολο.

Νευρικό, άρρυθμο το παιχνίδι με τους Σεβιγιάνους, οι οποίοι είχαν τη μοναδική καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου. Δεν επέστρεψε με την απαραίτητη ένταση από την ανάπαυλα η Βαλένθια και το πλήρωσε σε κόρνερ για το 0-1, το οποίο ξεκινά από φάουλ του σκόρερ. Νέες διαμαρτυρίες λίγο αργότερα για το μη καταλογισμό πέναλτι σε χέρι του Φερνάντο. Ανούσια η κυκλοφορία της στην συνέχεια, κυνική η Σεβίγια σε μία από τις λίγες επιθέσεις της ως το τέλος “καθάρισε” τη νίκη.

Σοκαρισμένοι οι παίκτες και ο κόουτς Μπαράχα μετά το τέλος του αγώνα, σήμερα θα κληθούν να σταματήσουν την εκτός έδρας “αιμορραγία”, αφού στα 8 τελευταία ταξίδια της η Βαλένθια μετρά ισάριθμες ήττες, ενώ απέτυχε να σκοράρει στις 6 από αυτές.

Με 5 απόντες η αποστολή για την Έλτσε, εκτός αυτής έμειναν οι τιμωρημένοι Μορίμπα (μέσος) και Ντούρο (φορ) και οι τραυματίες Κορέια (δεξί μπακ), Αντρέ (φορ) και Κλάιφερτ (εξτρέμ). Αμφίβολος λογίζεται ο Γκονσάλες (μέσος).