* 10η αγωνιστική.

* G/G & over 2,5 οι 4/5 τελευταίες συναντήσεις τους.

* Αήττητη η Ελσίνκι στα 7 τελευταία μεταξύ τους, κέρδισε τα 5, μόνο 2 εντός έδρας.

ΕΛΣΙΝΚΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε από την Ούλου εκτός με 1-0 από το γκολ του Ρένικς στο 35’, στο 80’ έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του στόπερ Τομάς.

Ακόμα ένα κάζο μέσα στη συγκεκριμένη σεζόν, ηττήθηκε από την Ούλου, η οποία δεν είχε νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Έπεσε στην παγίδα των αντιπάλων, πήρε την κατοχή της μπάλας αλλά βρήκε κλειστούς διαδρόμους, από μια στημένη φάση δέχτηκε το γκολ, το οποίο έκρινε τα πάντα.

Ακόμα και μετά την αλλαγή τεχνικής ηγεσίας και την έλευση Κορκεακούνας δεν φαίνεται να έχει λύσει όλα της τα προβλήματα. Σαφώς και δεν ευθύνεται ο κόουτς που βρίσκεται στον πάγκο μόνο λίγες εβδομάδες, η επιδίωξή του είναι να διορθώσει πράγματα ανά παιχνίδι με όσο λιγότερες βαθμολογικές απώλειες γίνεται.

Ελσίνκι Στατιστικά

* Στα 7 τελευταία μετράει 6 under 2,5, τα 4 με N/G.

* Έχει κερδίσει μόνο 1/4 τελευταία, εντός έδρας την Γκνίσταν με 1-0.

ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από τη Μαριεχάμν εντός με 0-2 από τα γκολ των Ντάλστρεμ (54’) και Σάλινεν (58’).

Ήττα-σοκ αυτή από τη Μαριεχάμν, η οποία μάλιστα ήταν η πρώτη εντός έδρας. Από τη στιγμή που δεν πέτυχε γκολ στο πρώτο ημίχρονο, δεν δικαιούται να θεωρεί τον εαυτό της αδικημένο από το αποτέλεσμα, στην επανάληψη δεν ήταν καλύτερη και κατά διαστήματα υστέρησε κιόλας.

Μεγάλο βήμα προς τα πίσω η συγκεκριμένη ήττα, έπεσε από το γκρουπ των ομάδων που παλεύουν για την πρώτη θέση. Απεναντίας έδωσε την ευκαιρία στις πιο κάτω ομάδες της πρώτης εξάδας, να την πλησιάσουν σε απόσταση βολής.

Χωρίς τον πρώτο της σκόρερ, Χάιμε Μορένο.