10η αγωνιστική

*Η Ελσίνκι επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Σεϊναγιόεν.

*No Goal και Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Φινλανδίας

ΕΛΣΙΝΚΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Χόνκα, για το κύπελλο. Παρότι πήρε προβάδισμα στο 23′ με τον Μεριλουότο, εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, για να αποκλειστεί στη διαδικασία των πέναλτι (2-4).

Από ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων προέρχεται στο πρωτάθλημα η Ελσίνκι, έχοντας μια νίκη και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόνι Κόσκελα φιλοξενήθηκε από τη Μάριεχαμν, με την οποία έμεινε στο μηδέν. Ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που είχε, για να πάρει κάτι περισσότερο.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνη με αντίπαλο την Ίλβες (1-1 εκτός), οπότε και μοιράζεται τη δεύτερη θέση με την Κουόπιο, της οποίας και υπερτερεί. Παραμένει αήττητη μπροστά στο κοινό της, με 4/5 νίκες. Μεσοβδόμαδα, αποκλείστηκε στα πέναλτι από τη Χόνκα, μετά το μεταξύ τους 1-1, για τον πέμπτο γύρο του κυπέλλου. Στη διάθεση του προπονητή του είναι και πάλι ο Πίρι Σοΐρι, εκτός λόγω ίωσης ο Γιούκα Ραϊτάλα.

Ελσίνκι Στατιστικά

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Κουόπιο, για το πρωτάθλημα. Είδε την αντίπαλο της να χάνει πέναλτι στο 13ο λεπτό, με την ίδια να βρίσκει δίχτυα στο 76′ με τον Στρενγκ.

Αήττητη μετά από οκτώ παιχνίδια στο πρωτάθλημα η Σεϊναγιόεν, έχοντας έξι νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χοακίν Γκόμες υποδέχθηκε την Κουόπιο, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Στάθηκε τυχερή στο χαμένο πέναλτι των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά και σε ένα ισορροπημένο ματς στην πορεία, βρήκε δίχτυα προς το φινάλε.

Πέμπτη διαδοχική της νίκη, μετά και από εκείνες επί των Ούλου (0-3 εκτός), Ίντερ Τούρκου (2-1 εντός), Ίλβες (1-0 εντός) και Κότκα (1-2), φτάνοντας παράλληλα τους 20 βαθμούς, που τη φέρνουν μόνη πρώτη στη βαθμολογία Α Φινλανδίας.